Festivalde ateş açan zanlıya tahliye

Adana’da rakı içildiği gerekçesiyle “Kebap ve Şalgam Festivali”ni basan sanıklar hakim karşısına çıktı. Ateş açan tutuklu sanık tahliye edilirken, diğer zanlıların adli kontrol tedbiri kaldırıldı.

DHA 12.02.2016 - 12:59 | Son Güncelleme : 12.02.2016 - 13:00

Festivalde ateş açan zanlıya tahliye

Adana’da 12 Aralık’ta “Kebap ve Şalgam Festivali” düzenlendi. Rakı içilmesine tepki gösteren 6 kişi, yüzlerce kişinin katıldığı festivali bastı.

M.P., tüfekle etrafa rastgele ateş açarken, ellerinde bıçak ve pala olan diğer kişiler de masaları dağıttı.

Kısa süre içerisinde yakalanan 6 şüpheli Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Adliyeye sevk edilen zanlılar daha sonra serbest bırakıldı. Ancak savcının itirazı üzerine yeniden yakalanan M.P. tutuklandı.

İLK DURUŞMADA TAHLİYE

Zanlılar, “halk arasında korku ve panik yaratmak amacıyla tehdit” suçundan 6 yıla kadar hapis cezası istemiyle Adana 25’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde ilk kez hakim karşısına çıktı.

Suçunu kabul ettiğini belirten tutuklu sanık M.P., "Cami yanında rakı içilmesi nedeniyle bu duruma kızdığım için bana ait av tüfeği ile olay yerine gidip ’Ya Allah bismillah, Allahuekber’ diyip havaya 3 el ateş ettim. Benim amacım insanları uyarmaktı. Herhangi bir kişiye zarar verme kastım yoktu" dedi. Diğer sanıklar da bıçak kullanmadıklarını sadece masaları devirdiklerini söyledi.

Hakim, tutuklu sanık M.P.’nin tahliyesine ve sanıklar hakkındaki adli kontrol tedbirlerinin kaldırılmasına karar vererek duruşmayı erteledi.

FESTİVALİN ADI DEĞİŞTİRİLMİŞTİ

Adana’da düzenlenen “Rakı Festivali” bu yıl tartışmalara konu olmuştu.

Adana Valisi Mustafa Büyük ise yaptığı açıklamada, “Biz insanların içki içmesini yasaklayacak değiliz ama içmesini de arzu etmeyiz” diyerek festivale izin verilmeyeceğini belirtmişti.

Bunun üzerine etkinliğin adı “Adana Kebap ve Şalgam Festivali” olarak değiştirilmişti.

Sayfa Yükleniyor...