FETÖ sanığına önce ceza sonra tahliye

Erzurum'da, FETÖ/PDY üyesi olduğu gerekçesiyle yargılanan eski zabıt katibi Musa Gözümoğlu, 6 yıl 3 ay hapse çarptırıldı. Sanık, tutuklu kaldığı süre göz önünde bulundurularak hüküm kesinleşinceye kadar tahliye edildi.

Anadolu Ajansı 15.08.2017 - 19:09

FETÖ sanığına önce ceza sonra tahliye

Erzurum'da, Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) üyesi olduğu iddiasıyla yargılanan eski zabıt katibi Musa Gözümoğlu'nun 6 yıl 3 ay hapse çarptırılmasına karar verildi.

Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuklu sanık Gözümoğlu ile avukatı Erhan bakır katıldı. 

Duruşmada, başka davalardan benzer suçlardan Elazığ Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda tutuklu bulunan Halil İbrahim Tan ile Van Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumunda tutuklu olan Furkan Karadaş, Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden "tanık" olarak ifade verdi.

Cumhuriyet savcısı, mahkemeye sunduğu esas hakkındaki mütalaasında sanığın FETÖ/PDY üyeliği suçunu işlediğinin sabit görüldüğünü belirterek, cezalandırılmasını talep etti.

Mütalaaya karşı diyecekleri sorulan sanık avukatı Bakır da savcının görüşüne katılmadığını, müvekkilinin terör örgütü ile herhangi bir bağlantısının bulunmadığını ileri sürdü. 

Bank Asya hesabı olmayan Gözümoğlu'nun "ByLock" kullanıcısı olduğuna dair herhangi bir belgenin de bulunmadığını öne süren Bakır, "Maddi ve manevi unsurları oluşmayan suçla ilgili bir yıldır tutuklu bulunan müvekkilimin tahliyesini talep ediyorum" dedi.

Gözümoğlu ise memuriyete başladığı 2014 yılı başlarında maddi imkansızlık nedeniyle FETÖ/PDY ile bağlantılı olduğunu bilmediği bir evde kaldığını, durumu anlayınca bu evden ayrıldığını belirtti.

Terör örgütüyle herhangi bir bağlantısının olmadığını iddia eden Gözümoğlu, "Ben terörist değilim, terörist gibi yargılanmak zoruma gidiyor. Tahliyemi talep ediyorum" ifadesini kullandı.

Mahkeme heyeti ise sanık Gözümoğlu'nu, suçunu sabit bularak "terör örgütü üyesi olmak"tan 6 yıl 3 ay hapse mahkum etti. Heyet daha sonra mahkemedeki iyi hali, tutuklulukta geçirdiği süreyi de göz önünde bulundurarak sanığın cezası kesinleşinceye kadar tahliyesine karar verdi.

Sayfa Yükleniyor...