NTV

Firari komutan yakalanmamak için peruk takmış

Anadolu Ajansı

Türkiye

İzmir’de yakalanan FETÖ soruşturması firarisi tuğamiral İrfan Arabacı’nın kimliğini gizlemek için peruk taktığı tespi edildi.

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) soruşturmasının kilit isimleri arasında yer alan firari tuğamiral İrfan Arabacı dün İzmir’de yakalanmıştı.

Arabacı'nın İzmir Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ndeki işlemleri tamamlandı.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Harekat Plan ve Teşkilat Daire Başkanlığında görev yapan, TSK'dan ihraç edilen Tuğamiral Arabacı, Ankara Terörle Mücadele Şubesinden gelen ekibe teslim edildi.

TSK’dan ihraç edilen tuğamiral İrfan Arabacı, uçakla Ankara'ya götürüldü.

Öte yandan, firari amiralin İzmir'de yakalanmasına ilişkin ayrıntılar da ortaya çıktı.

Firari tuğamiralin İzmir'de saklandığı bilgisi üzerine çalışma başlatan polis, Arabacı'nın kardeşi Mehmet Şakir Enseren'in daha önce mahkeme kararıyla soyadını değiştirdiğini tespit etti.

İncelemelerini bu yönde sürdüren polis, Mehmet Şakir Enseren ile oğlu Burak Enseren'in yaklaşık 2 ay önce Bornova ilçesinde bir sitede iki daire, Buca ilçesinde ise bir daire kiraladığını belirledi.

Bu adreslere yönelik takip başlatan polis, baba ile oğul Enseren'i Bornova'daki evlerinde gözaltına alırken, Buca ilçesindeki eve yapılan baskında ise İrfan Arabacı yakalandı.

Buca'daki evde dijital veriler, bilgisayar, biri açık, diğeri koyu renkli iki peruk, Arabacı'nın askeri kimliği, pasaportu ve nüfus cüzdanı bulunurken; ağabeyi Mehmet Şakir Enseren'in üzerinde ise yüklü miktarda döviz ve Türk Lirası ele geçirildi.

“PERUKLA SOKAĞA ÇIKMIŞ”

Uzun sakalı ile dikkati çeken Arabacı'nın bir süredir Buca'daki evde saklandığı, zorunlu olmadıkça evden çıkmadığı, kimliğini gizlemek için de evde ele geçirilen perukları takarak sokağa çıktığı belirlendi. Firari amiralin, yurtdışına kaçmak için hazırlıklı olduğu ve uygun ortam beklediği bildirildi.

Evleri üzerlerine kiralayan Mehmet Şakir Enseren ile oğlu Burak Enseren'in aidat ve kiraları düzenli ödeyerek çevrenin dikkatini çekmemeye çalıştıkları saptandı.
Baba ile oğlun sorgularının sürdüğü, işlemlerinin ardından İzmir'de adliyeye sevk edileceği öğrenildi.

İzmir Emniyeti'ne bağlı polis ekipleri, FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında TSK'dan ihraç edilen ve hakkında yakalama kararı bulunan Tuğamiral İrfan Arabacı'yı, düzenlenen operasyonla Buca ilçesinde yakalamıştı.

ETİKETLER