Ergenekon soruşturması çerçevesinde aranan emekli Tuğgeneral Levent Ersöz, geçtiğimiz yıl Temmuz ayındaki operasyonda gözaltına alınmadan önce Rusya’nın başkenti Moskova’ya kaçmıştı. Firari Tuğgeneral Ersöz, Ankara’da bugün sabah saatlerinde Kırşehir Alay Komutanlığı’nda görevli bir subayla Balgat 100. Yıl Hastanesi’ne geldi.

Levent Ersöz’ün hastaneye Mehmet Orhan Gülcü ismiyle prostat ameliyatı olmak üzere yattığını belirleyen Ankara Terörle Mücadele ekipleri, sabah hastaneye gelen Ersöz’ü gözaltına aldı.

Yapılan aramada Ersöz’ün üzerinde çok sayıda kimlik çıktı. Mehmet Orhan Gülcü adına düzenlenen kimliğin İstanbul Beşiktaş Nüfus Müdürlüğü’nden çıkartıldığı açıklandı.

Polis, üzerinde şifreli belge bulunan Levent Ersöz’ün evlerinde de arama yapıyor. Ersöz, Ankara Emniyet Müdürlüğü’ndeki işlemlerinin ardından İstanbul’a gönderildi.

PARMAK İZİYLE KİMLİĞİ TESPİT EDİLDİ
Ersöz, yakalandığında anda polislere yanlış kişinin gözaltına alındığını söyledi ve kendisini Mehmet Orhan Gülcü olarak tanıttı. Ancak parmak izinde isim ve kimliği net olarak tespit edildi.

GERÇEK MEHMET ORHAN GÜLCÜ SORGULANDI
Mehmet Orhan Gülcü ismiyle bulunan kimliğin sahte bir kimlik olmadığı, gerçek bir şahsa ait olduğu belirlendi. Mehmet Orhan Gülcü’nün Burdur’da yaşadığı açıklandı. Burdur’da yaşayan SSK emeklisi Mehmet Orhan Gülcü, Burdur Emniyet Müdürlüğü’nde ifade verdikten sonra serbest bırakıldı.

Kimliğini hiç kaybetmediğini belirten ve gazetecilere kimliğini gösteren Gülcü, “İfademde, üzerinde adıma kimlik bulunduğu belirtilen kişiyi tanımadığımı, olayla ilgili bilgim olmadığını da söyledim” dedi.

SORULARA YANIT VERMEDİ
Tuğgeneral Ersöz ve yeğeni Baran Kayral, sağlık kontrolünden geçirildi. Levent Ersöz, yeniden Emniyet’e götürülürken gazetecilerin ısrarlı sorularına yanıt vermedi. Ersöz’ün adliyede ayrılışı sırasında oluşan izdihamda, bazı basın mensupları düştü.

SAHTE UKRAYNA PASAPORTUYLA GELDİM
Emekli Tuğgeneral Levent Ersöz’ün polise verdiği ilk ifadenin ayrıntıları belli olmaya başladı. Ersöz, ifadesinde sahte Ukrayna pasaportuyla Kasım ayı ortalarında Türkiye’ye geldiğini söyledi. Türkiye’ye geldikten sonra Şırnak ve çeşitli illere giden Levent Ersöz’ün Mersin’de ev kiraladığı ortaya çıktı. Ersöz ameliyattan sonra Kıbrıs’a geçmeyi planlıyordu.

Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, firari şüpheli emekli Tuğgeneral Levent Ersöz’ün yakalanmasını “Hiç kimse kanundan kaçamaz. Burası hukuk devleti” sözleriyle değerlendirdi.

Emekli Tuğgeneral Levent Ersöz, Jandarma İstihbarat Başkanlığı görevini yürütmüştü. Dönemin Jandarma Genel Komutanı Şener Eruygur’a çok yakın çalıştığı biliniyordu. Darbe günlüklerinde adı geçmiş ve AKP’ye açılan kapatma davasında girişimlerde bulunduğu iddia edilmişti.