Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından başlatılan Fırat Kalkanı harekatının 93'üncü gününde acı haber geldi.

Düzenlenen saldırıda 3 askerin hayatını kaybettiği bildirildi.

Saldırının Şam rejimi güçleri tarafından gerçekleştirildiği değerlendiriliyor.

Konuyla ilgili Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Fırat Kalkanı Harekatı'nda yürütülen operasyonlar kapsamında, 24 Kasım 2016 saat 03:30 sularında, Suriye rejim güçlerince gerçekleştirildiği değerlendirilen hava saldırısında, üç kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, biri ağır olmak üzere 10 kahraman silah arkadaşımız ise yaralanmıştır. Yaralı personel tedavilerinin yapılması maksadıyla süratle bölgeden tahliye edilmiştir.

Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu saldırıda hayatını kaybeden aziz şehitlerimize Allah'tan rahmet, şehitlerimizin değerli ailelerine, Türk Silahlı Kuvvetleri ile Yüce Türk Milletine başsağlığı ve sabır; yaralanan kahraman silah arkadaşlarımıza acil şifalar dileriz."

YAYIN YASAĞI GETİRİLDİ

Bu arada RTÜK, Başbakanlık tarafından, hava saldırısına ilişkin yayın yasağı getirildiğini bildirdi.

Yayın yasağının, medya hizmet sağlayıcıların hava saldırısına yönelik haberlerle ilgili olarak yapılacak yayınlarda 6112 sayılı Kanun’da ve diğer kanunlarda sayılan yayın ilkelerine uymalarını, toplumda korku, panik ve kargaşa oluşturabilecek haberlere, şehit ve yaralılara ait görüntü, görsel öğe ve benzeri unsurlara ve bunlarla ilgili abartılı anlatımlara yayınlarında kesinlikle yer vermemelerini içerdiği kaydedildi.

BAŞBAKAN BİLGİ ALDI

Başbakan Yıldırım da yapılan saldırıyla ilgili Milli Savunma Bakanı Işık ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar'dan telefonla bilgi aldı.

DAEŞ HEDEFLERİ VURULDU

Türk Silahlı Kuvvetlerince, Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında Suriye'nin kuzeyindeki El Bab, Kabbasin, Bzagah ve Arimah bölgelerinde bulunan terör örgütü DAEŞ'e ait 14 hedefe yönelik hava harekatı gerçekleştirildi, bir karargah binası ve 7 savunma mevzisi imha edildi.

15 ŞEHİT

Son saldırıyla birlikte 24 Ağustos'ta başlayan Fırat Kalkanı harekatında şehit olan askerlerin sayısı 15'e yükseldi.

EL-BAB BÖLGESİ NEDEN ÖNEMLİ?