Fotoğraflarıyla PKK evi

Kırsal bölgede bulanan PKK evlerini fotoğraflarıyla birlikte anlatan İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, örgütün bu durumdan rahatsız olduğunu belirtti.

NTV Haber 22.10.2011 - 14:35

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, NTV Ankara Temsilcisi Nilgün Balkaç'la yaptığı söyleyişide kırsal alanda ele geçirilen teröristlere ait malzelmeleri ve yapının nasıl işlediğini anlattı.


Terör örgütünün kırsalda son derece değişik yaşam alanları bulunduğunu söyleyen Bakan Şahin, "Biriktirdiği yaşam malzemeleri söz konusu. Hem yaşam malzemeleri hem de haberleşme araçları söz konusu. Bunları değişik şekillerde elde ediyor" diye konuştu.

Güvenlik güçlerinin bölgede yaptığı arama taramalardan bahseden Bakan Şahin, bu ay Van’ın Çatak kırsalında bir mezrada elde edilen yaşam malzemeleri ve barınağı fotoğraflarıyla birlikte örnek olarak gösterdi.

Yeşil alanın ortasında mazi branda ile kapatılmış küçük yayla evinin içinde değişik malzemeler elde edildiğini vurgulayan İdris Naim Şahin, "Uyku malzemeleri, yemek malzemeleri kap kaçak, yine evde ihtiyaç duyulan bütün malzemeler, yağlar, bidonlar. çokokremler var ama üzerlerindeki yazılar Türkçe değil ya Farsça ve Arapça tam belli olmuyor" diye konuştu.

Bakan PKK evleri olarak tanımlanabilecek barınakla ilgili şöyle konuştu: "Telsiz cihazları, kablolar, piller, bataryalar, giysiler, yine bir diğer montajla yapılmış muhtemelen başka bir haberleşme cihazı, mumlar var renkli mumlar aydınlatma için kullandıkları belki bazen kutlama olarak kullanıyorlar bilemiyoruz.  Mekap tabir edilen ayakkabılar kırsalda rahat yürümek için onların çok tercih ettiği ayakkabılar. Bunların hepsi bir yerden bir şekilde temin ediliyor. Şeker, un ve yağ çuvalları var. Küçük bir evin için bir grubun belli bir süre 3-5 ay yaşamını sürdürmesine imkan verecek malzemeler söz konusu. Bunun gibi başka elde edilen barınma alanları ve yaşam malzemelerinin ele geçirilmişliği söz konusu. Terör örgütü de yurtiçinde bu sıkıştırılmışlığın ve özellikle kentlerdeki yapılanmaya yönelik yürütülen onların zulüm olarak nitelendirdiği siyasete müdahale olarak nitelendirdiği ama esas terör örgütünün ana yapısı, çatısı olan KCK’ya yönelik operasyonlar karşısında daha çılgınlaşarak daha da sınırsızlaşarak gerçekleştirdiği bir saldırı ile karşı karşıyayız.

Devlet her zaman milleti ile birlikte milletinin verdiği işaret doğrultusunda, milletinin beklentisi doğrultusunda bütün bu örgütle mücadelesini hem siyasi yapılanması hem askeri yapılanması onların tabiri ile karşısında yürütecektir. Bundan da şu anda ciddi derecede rahatsız olduklarını kendi aralarındaki konuşmalardan alınan istihbaratlardan öğrenmekteyiz."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...