Gara nerede? (PKK'nın 13 vatandaşı şehit ettiği Gara bölgesi hangi ülkede?)

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Irak'ın kuzeyindeki Gara bölgesinde terör örgütü PKK'ya ait hedeflere yönelik perşembe günü saat 02.55'ten itibaren Pençe Kartal-2 Harekatı'nın düzenlendiğini duyurmuştu. Pençe Kartal-2 harekatında üç asker şehit oldu. Operasyon tamamlandı. PKK, alıkoyduğu 13 vatandaşı şehit etti. Peki terör örgütü PKK’nın kalbi olarak nitelendirilen Gara Bölgesi nerede? Pençe Kartal-2 Harekatı’nın gerçekleştiği Gara hangi ülkede?

ntv.com.tr 14.02.2021 - 15:15

Gara nerede? (PKK'nın 13 vatandaşı şehit ettiği Gara bölgesi hangi ülkede?)

Türk Silahlı Kuvvetleri Gara Bölgesi'nde PKK terör örgütüne karşı Pençe Kartal-2 Harekatı yaptı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından icra edilen başarılı operasyonlar sonucu ağır kayıplar veren terör örgütü PKK/KCK'nın, Irak’ın kuzeyinde bazı bölgelerde varlığını halen sürdürmeye, yeniden barınma alanları ve mevziler oluşturmaya devam ettiği ve geniş çaplı bir saldırı hazırlığı içinde olduğunun tespit edildiği belirtildi.

Irak'ın kuzeyindeki Gara bölgesinde bulunan ve teröristler tarafından kullanılan hedeflere 10 Şubat 2021 günü saat 02.55’ten itibaren Pençe Kartal-2 Harekatı düzenlendi. Operasyonun sona erdi. 

Milli Savunma Bakanı Hulisi Akar, 2'si sağ 50 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı. Gara'daki PKK mağarasına yapılan operasyonda terör örgütü alıkoyduğu 13 vatandaşı şehit etti. 

GARA BÖLGESİ NEREDE?

Irak’ın Kuzeyinde bulunan ve dağlık bir araziye sahip olan Gara bölgesi, Türkiye sınırından yaklaşık 40 kilometre uzaklıkta.

Gara Dağı, Kandil Dağı’na uzak olmasına rağmen arazinin dağlık olması sebebiyle terör örgütü PKK’nın kalbi olan Kandil Dağı kadar önemli ve stratejik bir konuma sahip.

Sayfa Yükleniyor...