Gaz faciasında bir tek müdürler suçsuz

7 üniversitelinin ölümüyle sonuçlanan doğalgaz faciası davasında bilirkişi raporuna göre, o dönem belediyenin doğalgaz idaresinden sorumlu olan bürokratların kusuru yok.

, 1 Ocak 2009'da yılın ilk gününe Ankara'da yaşanan bir faciayla uyandı. Yılbaşı kutlaması yapan 7 üniversiteli genç, doğalgaz sızıntısı nedeniyle hayatını kaybetti.

Olayda ihmali bulunduğu gerekçesiyle aralarında eski EGO Genel Müdürü İhsan Fincan ve eski Başkent Gaz Genel Müdürü Veysel Karanı Demir'in de aralarında bulunduğu 13 sanık hakkında dava açıldı.

İddianamede sanıkların taksirle ölüme neden oldukları gerekçesiyle 2'şer yıldan 15'er yıla kadar hapisle cezalandırılmaları istendi.

Ankara 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam eden davada bilirkişi raporu açıklandı. Bilirkişi heyeti evdeki kombinin bakımını yapan iki teknik servis yetkilisini, görevlerini tam olarak yapmadığı, kombinin ve baca bağlantısının eksiklikleri konusunda ev sahibini bilgilendinrmedikleri iddiasıyla ikinci derecede kusurlu buldu.

Rapor, ev sahibi Cemal Özdemir'i doğalgaz borusundaki ezik ve deliklerle, sızdırmazlık bandını farketmediği, kiracı Rabia Atilla'yı da yıpranmış spiral boruyu kullanması nedeniyle üçüncü derecede sorumlu buldu.

Müteahhit Emre Kaan karadağlı ise bacanın gerektiği gibi yapılmaması nedeniyle birinci derecede kusurlu bulundu. Bilirkişi heyeti diğer sanıkların kusurlu olduğu yönünde herhangi bir tespit yapmadı.

Bu arada duruşmayı izlemeye gelen CHP Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz Ateş, silahlı bazı kişilerin duruşma salonunu abluka altına aldığını ve mağdur ailelere gözdağı vermeye çalıştığını savundu.

Sayfa Yükleniyor...