İstanbul 2004 yılındaki NATO Zirvesi’nden sonra bu askeri kampın bir diğer üst düzey etkinliğine ev sahipliği yapıyor. NATO Savunma bakanları ve askeri yetkililer İstanbul Knogre Merkezi’nde başlayan gayrıresmi zirve kapsamında biraraya geliyor.

Gündemin öncelikli maddesi Afganistan. Ayrıca değişen tehdit algısı uyarınca örgütün reforme edilmesi de ele alınan bir diğer konu. Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül dün akşam saatlerinde toplantıya katılacak yetkilileri bizzar karşıladı. NATO temsilcileri daha sonra bir çalışma yemeğinde biraraya geldi.

Gündem Afganistan olunca ilk güne Afganistan’daki Amerikan ve NATO güçlerinin komutanı General Stanley McChrystal’in açıklamaları damga vurdu. Chrystal “henüz ciddiyetini korusa da durum artık kötüye gitmiyor” dedi. NATO üyesi ülkelerin Afganistan’a verdikleri desteğin artırılması hem Genel Sekreter Anders Fogh Rasmussen’in hem de İstanbul’daki zirveye katılan bir diğer önemli isim, ABD Savunma Bakanı Robert Gates’in gündeminde. Gates’in ayrıca bugün gerçekleştireceği ikili görüşmelerde İran’a uygulanması gündemde olan ek yaptırımlar konusunda müttefik ülkelerden destek isteyeceği de belirtiliyor.

SIKI GÜVENLİK, GEVŞEK ORGANİZASYON
NATO Savunma Bakanları Gayrıresmi toplantısının ilk gününde büyük bir organizasyon karmaşası da yaşadı gazeteciler. İstanbul Kongre Merkezi’ne akreditasyon kartlarını alıp zirveyi takip etmek isteyen haberciler sürekli binanın çevresindeki bir kapıdan diğerine yönlendirildiler.

Şanslı olanlar, kısa sürede yakındaki Hyatt oteline gitmeleri gerektiğni öğrenenlerdi. Ancak akreditasyon kartı buradan da verilmiyordu. Burada sadece sizi, kartı alacağınız basın merkezine götürecek refakatçinizle buluşabiliyordunuz.

Refakatçiyle kongre merkezine “güvenli” bir giriş yapıp, birkaç saatlik uğraştan sonra kartlarına kavuşan gazeteciler bu kartların da sadece binaya giriş için geçerli olduğunu daha sonra öğrendiler. Zira her toplantıyı izlemek için farklı renkte kartlar gerekiyordu ve bir süre sonra bunları edinmek için bir yarış başladı.

AYAKÜSTÜ BİR SORU-CEVAP SEANSI
S abah erkenden NATO Genel Sekreter Yardımcısı ile İTÜ Rektörü’nün üniversitenin Maslak kampüsünde basın toplantısı düzenleyeceği haberi geldi. Ancak organizasyondan bazı yetkililer buna sadece kameraman ve foto muhabirlerinin alınacağını belittiler. Muhabirlerin “Biz olmadan nasıl BASIN TOPLANTISI düzenleyecekler?” sorusu üzerine “üstlere” danışıldı ve ekibe muhabirler de dahil edildi.

Bu basın toplantısına gerekli kartı alıp gitmeye “hak kazanan” habercileri ise farklı bir sürpriz bekliyordu. Binadan çıkabilmek için gazetecilerin kullanabileceği sınırlı alana yönlendirilen bu grup, başlarındaki mihmandar tarafından bina içinde yaklaşık 25 dakika dolaştırıldı. Bu “gezi” sırasında mutfak ve depolarına kadar birçok yeri “ziyaret edildi” Kongre Merkezi’nin. Sonunda çöplerin yığıldığı bir kapıdan çıkılarak günışığına kavuşuldu ve yola çıkıldı ancak İTÜ’ye varıldığında basın toplantısının sona erdiği açıklandı buradaki yetkililer tarafından.

Kongre merkezindeki uzun “gezi” nedeniyle toplantıyı kaçıran basın mensuplarının tepkileri üzerine ayaküstü bir soru-cevap seansı düzenlendi. Grup kongre merkezine döndüğünde başka bir süprizle karşılaşacaktı zira bu kez de binanın elektrikleri kesilmişti. Karanlıkta kalan gazeteciler uzun süre elektriğin gelmesini beklediler.

Sonunda elektrikler geldi ancak yürüyen merdivenler bir süre daha çalışmadı. Üst düzey askeri ve sivil yetkililere de bu ultra-modern dev yapıdaki metalik basamakları arşınlamak düştü.

İlk günün sonuna doğru neden yasak konduğu bir türlü anlaşılamayan bazı alanlar, gazetecilerin ısrarı üzerine açıldı, merkezde hareket etmek ve çalışmak bir nebze kolaylaştı ancak toplantıya gelen habercilerin neredeyse hepsi bunun hayatlarında katıldıkları en kötü organizasyonlardan biri olduğu konusunda hemfikirdiler.