Gazze'de ateşkes yakın mı? Bakan Fidan'dan açıklama

Gazze'de ateşkes arayışlarına ilişkin mesajlar veren Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, ''Ramazan'dan önce ateşkese ulaşılması konusunda çok ciddi bir arzu ve çaba var.'' diye konuştu.

Gazze'de ateşkes yakın mı? Bakan Fidan'dan açıklama

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Diplomasi Forumu'nun (ADF) kapanış konuşmasını yaptı, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

"ULUSLARARASI HUKUKU HİÇE SAYAN YAKLAŞIMLAR, PANELİSTLERCE ADETA İFŞA EDİLDİ"

ADF'deki fikir alışverişlerinde küresel sistemin adaletsizliğine ve dengesizliğine karşı oluşmakta olan uzlaşının da ele alındığına dikkat çeken Hakan Fidan, "Bazı uluslararası aktörlerin farklı meselelerdeki çifte standartlı ve uluslararası hukuku hiçe sayan yaklaşımları, forum esnasında panelistlerce adeta ifşa edildi." dedi.

Bakan Fidan, bu hususun özellikle Filistin halkına yönelik şiddete ivedilikle son verilmesine ilişkin diplomatik girişimlerin ele alındığı " Temas Grubu" panelinde vurgulandığını söyledi.

İsrail'in saldırıları altındaki Gazze’de açlığın ve hastalığın kol gezdiğini, insani yardımların ulaştırılması için neler yapılabileceğinin, hangi tedbirlerin gündeme getirilebileceğinin ifade edildiğini belirten Fidan, şunları söyledi:

"Diplomasinin bütün imkanlarını kullandık. Taraflar arasında devam eden ateşkese yönelik görüşmelerin, arabulucular vasıtasıyla devam ettiğini belirtebilirim. Genel olarak Ramazan'dan önce bir ateşkese ulaşılması konusunda çok ciddi bir arzu ve çaba var. Bazı bakan arkadaşlarımla yaptığım görüşmelerde artık uluslararası toplumun yerleşik ifade edilen şu andaki uygulamaları bir kenara bırakıp (Gazze konusunda) tek taraflı adım atılması gerektiğine inanan arkadaşlarımız var. Bizler de artık bu görüşleri destekliyoruz çünkü yani birilerinin iznini bekleyerek Gazze’ye yardım ulaştırmak, artık 2 milyondan fazla insanın yavaş ve sessiz ölümüne ortak olmak manasına geliyor.”

BAKAN FİDAN ABD'YE GİDECEK

Fidan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden'ın Ekim 2021’de gerçekleştirdikleri görüşmede Ankara ile Washington arasında stratejik mekanizmanın kurulması konusunda mutabakata varıldığını söyledi.

Bunun bakanlar ve bakan altı düzeyde ağırlıklı çalışacak şekilde işletilecek mekanizma olduğunu belirten Fidan, bu adımda iki ülke arasında güvenliğin yanı sıra enerji, ekonomi ve diğer politik, bölgesel gelişmelere ilişkin konuların tartışıldığı ve belli bir sonuca gidilmesinin hedeflendiği platform amacının bulunduğunu vurguladı.

Fidan, alt çalışma gruplarının oluşturulduğunu ve konuyla ilgili grupların düzenli aralıklarla bir araya geldiğini kaydederek, “Meslektaşım Sayın Antony Blinken’ın daveti üzerine, stratejik mekanizma toplantısı yapmak üzere ABD’ye önümüzdeki hafta bir seyahat planlanmış durumda.” dedi.

ABD ziyaretinin önemli bir gündeminin bulunduğunu söyleyen Fidan, Washington’da çok çeşitli konularda iki ülke arasındaki ilişkilerin muhasebesini yapacaklarını dile getirdi.

Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin 'nin görüşlerine değinen Fidan, "Artık her iki taraf da savaşla ulaşabilecekleri neticelerin limitlerine gelmiş durumda gözüküyor." dedi.

Fidan, ateşkese yönelik diyalog başlatılması zamanının geldiğinin düşünüldüğünü dile getirerek, "İşgalin tanınması manasına gelmiyor ama işgalin tanınması ve egemenlik konularıyla ateşkes meselesinin ayrılma zamanının geldiğine inanıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

FİLİSTİN DEVLET BAŞKANI ABBAS GELİYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ı Türkiye'ye davet ettiğini söyleyen Fidan, "Filistin konusundaki gelişmeleri ele almak, savaşın gidişatının ve aldığı şeklin seyrini görüşmek istiyorlar. Ayrıca Filistinliler arası diyalog konusunda da gelişmeleri Cumhurbaşkanı'mız birinci elden kendisinden duymak istiyor. Ayrıca Türkiye'nin tavsiye ve telkinlerini de iletme imkanı bulacaklar bu çerçevede." diye konuştu.

Fidan, kendi ziyaretinin yanı sıra Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD'ye ziyarette bulunup bulunmayacağına ilişkin soru üzerine, "Cumhurbaşkanı'mızın ziyareti konusu ABD'de üstünde çalışacağımız bir konu olacak. Ama şu anda biliyorsunuz her iki ülkede de bir seçim atmosferi var. Cumhurbaşkanı'mız son 2 aydır özellikle seçim gündemiyle oldukça meşgul. Daha sonrasında da ABD'de bir seçim gündemi var. Ama aradaki zaman diliminde ne yapılabilir, gittiğimizde de belki onu bir konuşacağız." diye konuştu.

Bakan Fidan, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'la görüşmesinde özellikle bölgesel gelişmelerle ilgili Kafkaslar'daki barış sürecinin, Karadeniz'deki seyrüsefer güvenliğinin ve Suriye konusunun masaya yatırıldığını belirtti.

Suriye konusuna ilişkin daha yakın bir tartışma ortamı oluşturulması ve zamana ihtiyaç olduğu konusunda Rus mevkidaşıyla mutabık kaldıklarını söyleyen Fidan, "Çünkü gerek mültecilerin geri dönüşü, gerek yeni anayasanın yazılması meselesi, gerek terörizmle mücadele konuları yani şu anda hep askıda olan konular Suriye'de. Bunun bir şekilde ilerletilmesi gerekiyor. Türkiye'nin milli güvenliğini ve menfaatini de yakından ilgilendiren bir konu. Rusya'nın da arasında bulunduğu birkaç ülkeyle bu konuyu yakından tartışmaya devam edeceğiz." diye konuştu.

Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin Türkiye'nin görüşlerine değinen Fidan, "21. yüzyılda Avrupa'nın ortasında 500 bine yakın insanın hayatını kaybetmesi ve yaralanması koca bir ülkenin altyapısının ve üstyapısının tamamıyla imha olması bizim artık dayanabileceğimiz bir gerçeklik değil." diyerek, söz konusu durumun bir an önce durdurulması ve bu fikre alışılması gerektiğini kaydetti.

NTV’yi sosyal medyadan takip edin

Twitter Facebook

Sayfa Yükleniyor...