Başbakan Yıldırım: Gerekirse sınırlarımızın dışında etkisiz hale getirmekten çekinmeyeceğiz

Başbakan Yıldırım, ''Gerekirse Fırat Kalkanı'nda olduğu gibi terörün başını ülkemize yaklaşmadan sınırlarımızın dışında etkisiz hale getirmekten asla çekinmeyeceğiz'' dedi.

Anadolu Ajansı 18.08.2017 - 15:17 | Son Güncelleme : 18.08.2017 - 16:54

Başbakan Yıldırım: Gerekirse sınırlarımızın dışında etkisiz hale getirmekten çekinmeyeceğiz

Başbakan Binali Yıldırım, Kahramankazan ilçesinde Ankara-Kahramankazan yolu temel atma töreninde konuştu.

Başbakan Yıldırım, yaptığı konuşmada, Ankara'nın her zaman hizmetin en iyisine layık olduğunu belirterek, "15 Temmuz'un kahramanı Kahramankazanlılara ne hizmet yaparsak azdır" ifadesini kullandı.

Türkiye'nin her köşesinde olduğu gibi Kahramankazan'a da yatırımların hız kesmeden devam edeceğini belirten Yıldırım, temeli atılacak yolun ilçeye kazandırılan eserlerden sadece biri olduğunu söyledi.

Marmara ve Van depremlerinde hayatını kaybeden vatandaşlara Allah'tan rahmet dileyen Yıldırım, iki gün önce Gölcük'te kentsel dönüşüm kapsamında yapılacak toplu konutların temelini attıklarını anımsattı. Yarın da Konya'da olacağını açıklayan Yıldırım, Yüksek Hızlı Tren Garı ve Kayacık Lojistik Merkezinin temelini atacaklarını dile getirdi. Yıldırım, "Laf üstüne laf değil, taş üstüne taş koyacağız." sözü ve kararlığıyla yola çıktıklarını belirterek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın öncülüğünde ülkeye, millete hizmet etmeye devam edeceklerini aktardı.

"2017 büyümenin, kalkınmanın hız kesmeden devam edeceği bir yıl olacak" sözünü anımsatan Yıldırım, Türkiye'nin şu an dünyanın 17'nci Avrupa'nın 6'ncı ekonomisi olduğunu kaydetti.

Yıldırım, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Türkiye bu yılın ilk 4 ayında yüzde 5 büyüdü. İkinci 4 ayda daha fazla büyüyecek. Büyüme oranları itibariyle dünyanın 3'üncü ülkesi olduk. Avrupa ülkelerinin hepsi bizim arkamızdan geliyor. Cumhurbaşkanımızın başlattığı istihdam seferberliğinde 8 ayda 1 milyonun üzerinde yeni vatandaşımıza iş, aş sağladık. Enflasyon tek haneli rakamlara indi, daha da aşağı inecek. Mart ayında yüzde 12'ye yaklaşan işsizlik oranı şu anda yüzde 10,5'in altına indi. İnşallah daha da geri gidecek. İşsizliği de tek haneli rakamlara indireceğiz. Turizm gelişiyor."

"YOLLARDA BÖLÜCÜLERLE, FETÖ'CÜLERLE KOL KOLA YÜRÜMEK SANA YAKIŞMAZ"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Türkiye güvenli değil, Türkiye'de mal, can güvenliği yok. Türkiye'ye gitmeyin." şeklinde açıklamasının bulunduğunu ifade eden Yıldırım, Türkiye'nin dostu olmayanların da aynı şeyi tekrarladığına dikkati çekerek, "Kılıçdaroğlu'nun onlardan farkı ne?" diye sordu.

Kılıçdaroğlu'na seslenen Yıldırım, "Sen bu ülkenin ana muhalefet partisinin başkanısın, sana yakışan ülkeni yabancılara kötülemek değil, ülkenle bayrağınla gurur duymak. Yollarda bölücülerle FETÖ'cülerle kol kola yürümek sana yakışmaz" dedi.

Kılıçdaroğlu'nun söylediklerinin ciddiye alınmadığını ifade eden Yıldırım, turizmin ve Türkiye'ye gelenlerin sayısının arttığını belirtti.

Türkiye'nin Kılıçdaroğlu'na, ana muhalefet partisine rağmen büyüdüğünü ifade eden Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Daha dün Yenikapı'daydık. Birlik mesajı verdik, bir de baktık ki FETÖ'cülerle, bölücülerle kol kola girmiş, yürüyüşe geçmiş. Arkasında milletin olmadığı yürüyüşten hayır gelmez. Eğer yürüyeceksen milletle yürüyeceksin, millet arkandan gelecek. Onun için bu işleri bırak, bu yol yanlış bir yoldur. Bak FETÖ'cülerle yürüdün, PKK'ya sırtını verenlerle yürüdün ama yaptığın yürüyüş de unutuldu, söylediğin laflar da unutuldu. Milletimiz adalete de kalkınmaya da hak ve özgürlüklere de kendi elleriyle kurduğu AK Parti ile kavuştu."

Yıldırım, AK Parti'nin yaptığı hizmetleri anlatarak, Kılıçdaroğlu'na "Şu memlekette dikili bir ağacın var mı, bir eserin var mı?" diye sordu.

Kahramankazan ilçesinden 16 Nisan'daki halk oylamasında yüzde 70 "evet" çıktığını anımsatan Yıldırım, "Kahramankazanlılar, siz meydanları topa, tüfeğe, tanklara bırakmadınız ve siz bu meydanları ucuz siyaset oyunlarına bırakmazsınız. Biz buna inanıyoruz" dedi.

Yıldırım, 15 Temmuz'da işgalcilerin, FETÖ'cü teröristlerin derdinin Türkiye'yi bölmek, demokrasiyi yok etmek olduğunu söyledi.

"Bir gece Pensilvanya'daki FETÖ terör örgütünün emriyle ülkeyi işgal etmeye kalktılar" diyen Yıldırım, "Kahramankazan ne yaptı O Mürted Üssü'nü onların başına geçirdiniz. Allah sizden razı olsun. Burada yaşayan Kazan'daki çiftçilerimiz ne yaptı O uçaklar kalkmasın diye ekinlerini ateşe verdiler. İşte memleket sevdası, bayrak sevdası bu. Sizin bu fedakarlığınız, bu kahramanlığınız asla unutulmaz. Onun için Kazan ismini Kahramankazan olarak değiştirdik. Size de yakışan bu" şeklinde konuştu.

Yıldırım, FETÖ'cülerin, alçakların mahkemelerde hesap verdiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Son olarak, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nin etrafındaki sivil ve masum vatandaşlarımızı bombalayan hainlerden biri de Antalya'da yakalandı. Nereye giderseniz gidin, boşuna uğraşmayın Türk adaletinden kaçamazsınız. Eninde sonunda hesabı en ağır şekilde vereceksiniz. FETÖ'nün başı, FETÖ'cüler mahkemeye çıkıp, en ağır cezayı alacaklar. Bundan hiçbir şüpheniz olmasın."

"BUNLAR ÇOCUK KATİLİ"

Terör örgütü PKK ile mücadeleye ilişkin bilgi veren Yıldırım, şöyle devam etti:

"Onların hali şu an FETÖ'den farksız. Örgüte katılım neredeyse bitmiş durumda. Mevsim gözetmeden kırsalda ve şehirde gerçekleştiğimiz operasyonlar, onların adeta belini kırdı. Katil her terör örgütünün yaptığı gibi bunlar da çaresiz kalınca sivilleri hedef almaya başladılar. Bakın Trabzon'da 15 yaşındaki yavrumuz Eren Bülbül'ü şehit ettiler. Bunlar çocuk katili. PKK'yı şirin göstermeye çalışanlar, 15 yaşında gencecik evladımız ölünce kaçacak delik arıyorlar. Ağızlarını bıçak açmıyor. Ama biz gerekeni yapacağız. Bu terör unsurlarını bırakın ülkemizde sınırlarımızın yakınında bile var olma şansı vermeyeceğiz.

Sınırı güneye geçince PKK'nın adı birdenbire değişiyor, YPG oluyor. Terörün A'sı, B'si, C'si olmaz. Terörün her türlüsü kötüdür, gereken cevap da verilecektir. Gerekirse Fırat Kalkanı'nda olduğu gibi terörün başını ülkemize yaklaşmadan sınırlarımızın dışında etkisiz hale getirmekten asla çekinmeyeceğiz. Uluslararası hukuktan doğan haklarımızı sonuna kadar kullanacağız. Bizim derdimiz, 80 milyon kardeşimizin, vatandaşımızın huzurudur, güvenidir ve onların geleceğidir."

İspanya'daki terör saldırısına da değinen Yıldırım, "Bu terör hadisesinde hayatını kaybedenler ve yaralananlar oldu. Buradan Türkiye'den, İspanya halkıyla dayanışma içerisinde olduğumuzu ve acılarını paylaştığımızı bir kez daha ifade etmek istiyorum. Terörden en fazla zarar görmüş ülkenin Başbakanı olarak diyorum ki; gelin terör örgütlerine karşı amasız, fakatsız, ayrım yapmadan birlikte mücadele verelim" diye konuştu.

"BİR ÜLKENİN TALİMATIYLA AVRUPA BİRLİĞİ İŞ YAPACAKSA ZATEN O BİRLİKTEN HAYIR GELMEZ"

Yıldırım, Türkiye'nin çizdiği küresel vizyon ve ekonomik kalkınma hamlesiyle hedeflerine kararlı bir şekilde yürüdüğünü ifade etti. Bu kutlu yürüyüşün bazılarını rahatsız ettiğini belirten Yıldırım, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bazı Avrupa ülkeleri ne yazık ki PKK bölücü terör örgütü ve FETÖ mensuplarına yaklaşımları konusunda Türkiye'nin hiç de hoşuna gitmeyecek bir tutum içerisindeler. Biz, terör konusunda samimi bir yaklaşım beklerken, Almanya Başbakanı Sayın Merkel, hiç ama hiç de şık olmayan açıklamalar yapıyor. Bir ülkenin, Almanya Başbakanı Avrupa ülkelerine diyor ki; 'Gümrük Birliği konusunda aman Türkiye'nin önünü açmayın.' Almanya adeta Avrupa Birliği'ne talimat veriyor. 28 ülke var Avrupa Birliği'nde. Hani Avrupa değerleri, hani Avrupa'daki hoşgörü Bir ülkenin talimatıyla Avrupa Birliği iş yapacaksa zaten o birlikten hayır gelmez. Biz Avrupa ile ilişkilerimizde, Almanya ile ilişkilerimizde diyoruz ki; karşılıklı iç işlerine saygı gösterin. Birbirimizin hukukuna saygı gösterelim. Türkiye'nin düşmanı teröristlere ülkenizde müsamaha göstermeyin."

Sayfa Yükleniyor...