1972'den bu yana her yıl 5 Haziran günü çevre sorunlarına dikkat çekmek isteyenler mesajlarını dünyaya yaymaya çalışıyor.

Bu yıl ise Dünya Çevre Günü’nün ana mesajı “Gezegeninizin Size İhtiyacı Var...İklim Değişikliği ile Mücadele için Birleşin”...

Bu mesaj çok önemli. Çünkü 06-19 Aralık 2009 tarihleri arasında Birleşmiş Milletler İklim Görüşmeleri Toplantısı Kopenhag'da yapılacak. Bu toplantıda milletlerin iklim değişikliği ile mücadelede yeni bir anlaşmada buluşmaları, yoksullukla mücadele, ormanların gelişmiş kullanımı ile bağlantılarının altını çizilmesi çok önemli.

1997 yılında yürürlüğe giren ve Türkiye’nin 13 Mayıs 2009 tarihinde imzaladığı Kyoto Protokolü sona erdi. Aralık 2009’da Kopenhag’da yapılacak toplantı, Kyoto’dan sonraki adım olan Kopenhag Protokolü’nün ilk hazırlık toplantısı olarak kabul ediliyor.

İHTİYACIN KADAR TÜKET
TEMA, 5 Haziran için yaptığı açıklamada şu sözlere yer veriyor:
Topraklarımızı, ormanlarımızı, meralarımızı tahrip ederek, biyolojik çeşitliliğimizi yok ederek, suyumuzu kirleterek, yanlış kullanarak dünyamızı saran ekolojik güvenlik ağının iplerini beşer, onar çözüyoruz.

Eğer, bu şekilde yaşamaya devam edersek, çocuklarımızın, torunlarımızın, yani gelecek nesillerimizin en temel ihtiyaçlarını karşılama, hatta yaşama olanaklarının bile ellerinden alınmasına neden olacağız.

TEMA Vakfı olarak 05 Haziran Dünya Çevre Günü ve Haftası’nda bir kez daha altını çiziyoruz ki; Bu sorunun çözümü; alınabilecek pek çok önlemin yanında ve temelde yaşamımızı sürdürecek kadar tüketip bundan mutlu olabileceğimiz bir toplum düzeni yaratmaktan ve herkesin bu hedefe ulaşmak için birlikte hareket ederek katkı sağlamasından geçiyor. Böylece bizden sonra gelecek tüm canlılara sürdürülebilir bir dünya bırakmış olacağız.