Giresun'da askeri helikopter düştü: 7 şehit, 8 yaralı

Giresun'da karakollara bayramlaşma ziyaretine giden komutanlar ve eşlerinin içinde bulunduğu askeri helikopter Alucra ilçesinde ormanlık alana düştü. Kazada 7 kişi hayatını kaybederken, 8 kişi de yaralandı.

Haberler - NTV Haber - Anadolu Ajansı 05.07.2016 - 18:46 | Son Güncelleme : 06.07.2016 - 10:20

Giresun'da askeri helikopter düştü: 7 şehit, 8 yaralı

Üst düzey askeri yetkililer ile onların eş ve çocuklarını taşıyan S-70 Sikorsky tipi helikopter, Giresun'un Alucra ilçesindeki dağlık arazide düştü.

Helikopterdeki 15 kişiden 7'si şehit oldu, 8 kişi de yaralandı.

Helikopterde 1 tuğgeneral, 1 kurmay albay, 2 binbaşı ve onların 4 eşi ile 3 çocuk, 3 mürettabat vardı.

Saat 17.15 sularında 15 kişiyle havalanan askeri helikopterin 15 dakika sonra düştüğü ifade edildi.

Askeri yetkililerin, Giresun-Alucra ve Gümüşhane-Kozağaç jandarma karakollarına bayram ziyaretine gittikleri öğrenildi.

Olayın ardından köylüler tarafından askeri yetkililere haber verildi. Olay yerine arama kurtarma ekipleri ve çok sayıda ambulans sevk edildi.

5 KİŞİ GATA'YA SEVK EDİLDİ

Yaralılar, önce Alucra ve Yağlıdere'deki hastanelere, ardından Giresun Devlet Hastanesi’ne sevk edildi. Pilot üsteğmen ise Sivas'a nakledildi.

Yaralılardan 2'sinin yoğun bakımdaki tedavisi devam ederken, 5 kişi ise hava ambulansıyla GATA'ya götürüldü. 

Helikopterde bulunan Jandarma Bölge Kumutanı Tuğgeneral Mustafa Doğru'nun kazadan yaralı olarak kurtulanlar arasında olduğu öğrenildi. 

SAVCILIKTAN İNCELEME

Erzincan Askeri Savcılığı ve Alucra Cumhuriyet Savcılığı, olaya el koydu.

Jandarma Kara Havacılık ile Kara Havacılık Komutanlığı'ndan toplam 14 kişilik kaza kırım ekibi de bölgede inceleme yaptı.

CANİKLİ: PATLAMA SÖZKONUSU DEĞİL 

Ramazan bayramı dolayısıyla Giresun'da bulunan Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli de Jandarma Bölge Komutanlığı'na geçerek basına kapalı toplantı gerçekleştirdi.

Nurettin Canikli, hastaneye giderek yaralılar hakkında bilgi aldı. 

Olayın nedeniyle ilgili olarak değerlendirme yapan Başbakan Yardımcısı Canikli, şöyle konuştu:  "Kazanın nedeni tamamen olumsuz hava şartları, hiçbir şekilde dışarıdan bir müdahale ya da ona benzer bir saldırı nedeniyle düşme gibi bir hadise söz konusu değil. Çünkü hem şehitlerimiz hem de yaralıların tamamında neden, çarpmaya bağlı olarak meydana gelen başta ve göğüsteki travmalar. Hiçbir patlama söz konusu değildir, düşme öncesinde ya da esnasında bir yangın durumu söz konusu değildir. Yaralılarımızın ve şehitlerimizin hiçbir tanesinde, yanık izi söz konusu değildir. Hepsi ifade ettiğim gibi çarpmaya ve travmaya bağlı olarak yaralanmışlardır ya da şehit olmuşlardır. Kesin bilgi kaza kırım ekibinin çalışmasından sonra ortaya çıkar. Sonuç itibarıyla teknik bir çalışmayı gerektirecek bir bilgidir."

Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Mustafa Doğru
Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Mustafa Doğru

TSK'DAN AÇIKLAMA

Genelkurmay Başkanlığı tarafından, Giresun'da Sikorsky tipi askeri helikopterin "henüz tespit edilemeyen bir nedenle" düştüğü, olayda askerler ile eşleri ve çocuklarından 7 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. 

Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesine konulan açıklamada, "zor şartlarda görev yapmakta olan karakol personeli ve aileleri ile bayramlaşmak, onlarla birlikte olmak maksadıyla, Giresun-Alucra ve Gümüşhane-Kozağaç jandarma karakollarını ziyaretini müteakip,Giresun'a dönerken saat 17.15 sularında bir adet Sikorsky helikopterin, Giresun-Alucra ilçesi Tohumluk köyü mülki sınırları içerisinde henüz tespit edilemeyen bir nedenle düştüğü" belirtildi. 

"Söz konusu elim olay neticesinde, saat 22.00 itibariyle helikopterde bulunan askerler ile eşleri ve çocuklarından yedi kişinin hayatını kaybettiği, yaralanan sekiz kişinin ise bölgedeki hastanelere sevk edildiği" bildirildi.

Açıklamada, "Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu elim olayda hayatını kaybeden personelimiz ve aile fertlerine Allah’tan rahmet, değerli ailelerine, yakınlarına, Türk Silahlı Kuvvetleri ile yüce Türk milletine başsağlığı ve sabır, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz." ifadesine yer verildi.

Sayfa Yükleniyor...