Girişimci kadına işini kurma fırsatı

KOSGEB Trakya Bölge Müdürü Eskicioğlu: "27 bin TL'lik hibe veriyoruz. Eğer, bu para yetmiyorsa; makine gibi maliyet gerektiren malzemeler gerekiyorsa, bunun içinde faizsiz ancak 2 yıl süreli eşit ödeme yapılması koşuluna bağlı olarak 70 bin TL veriyoruz.''

Haberler 07.10.2010 - 11:08

Girişimci kadına işini kurma fırsatı


Girişimci kadına işini kurma fırsatı


Ticaret ve Sanayi Bakanlığı, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekle İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), Trakya Bölge Müdürü Ali Vasfi Eskicioğlu, ''Destek almak isteyen işletmeler, hiç bankaya uğramadan, KOSGEB'in temel desteklerinden yararlanabilirler'' dedi.        

Eskicioğlu, KOSGEB'in, KOBİ'lere ve girişimcilere destek verdiğini bildirdi.        

KOSGEB'in, sadece imalatçılara değil, aynı zamanda hizmet ve ticaret sektörüne de destek verdiğini anlatan Eskicioğlu, bu durumun çok önemli olduğunu, artık herkesin sıkıntı yaşamadan destek alabileceğini söyledi.        

KOSGEB'ten destek almak isteyenlerin önceleri bazı konularda sıkıntı yaşadığını ifade eden Eskicioğlu, şunları kaydetti:        

''Destek almak isteyen işletmeler, hiç bankaya uğramadan, KOSGEB'in temel desteklerinden yararlanabilirler. Biz, çeşitli destek programlarıyla destek almak isteyenlere hibeler veriyoruz. Bu destek programları, girişimcilik, KOBİ proje, tematik proje, ARGE-İnovasyon yenilik ve endüstriyel uygulama, iş birliği güç birliği ve genel destek programları destekleridir. Önceden, destek isteyenlere elimizdeki nasıl bir programsa onu uyguluyorduk. Ancak şimdi işletmeye uygun program neyse kişiye, KOBİ'ye özel destek veriyoruz. Yeni çıkan 6 destek programı KOSGEB'in kuruluşunun 20. yılında, 3 ay önce verilmeye başlandı.''

GİRİŞİMCİLİK DESTEĞİ
Destek programlarından en önemlilerinden birinin girişimcilik desteği olduğunu belirten Eskicioğlu, bu desteği, Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası ile Çorlu Ticaret ve Sanayi Odasıyla birlikte, 2 ayrı sınıf açarak verdikleri eğitimle yaptıklarını söyledi.        

Bu eğitimin, ilk etapta sadece kadın girişimcilere yönelik yapıldığını belirten Eskicioğlu, kendi işini kurmak isteyen, bir yerde çalışan veya işsiz her kadının bu eğitimi alabildiğini ifade etti.        

Eğitim alan kadınlara daha sonra sertifika verdiklerini anlatan Eskicioğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:        

27 BİN TL'LİK HİBE
''Sertifika alan kadınlardan, eğitim sonrası bize proje sunmalarını istedik. Eğitimi 48 kadın girişimcimiz aldı. Şimdi de kurullarımızla birlikte ilk defa 4 projeyi değerlendireceğiz. Uygun olanları KOBİ yapacağız. Bu programda, personel maaşı ve benzeri giderler için toplam 27 bin TL'lik hibe veriyoruz. Eğer, bu para yetmiyorsa makine gibi maliyet gerektiren malzemeler gerekiyorsa bunun içinde faizsiz ancak 2 yıl süreli eşit ödeme yapılması koşuluna bağlı olarak 70 bin TL veriyoruz.''        

Eğitimlerin çeşitli oda ve kurumlarla ortaklaşa verildiğini belirten Eskicioğlu, şu anda da İşkur'la birlikte yapıldığını söyledi.        

İşkur'la yapılan programın, işsizlere yönelik hazırlandığını ifade eden Eskicioğlu, eğer talep eden kurum olursa yeni eğitim programlarının da hazırlanabileceğini söyledi.       

60 SAATLİK EĞİTİM ALMAK ŞART
Eskicioğlu, ''Bu kursa herkes katılabilir. Desteklemelerden yararlanabilmenin tek şartı, eğitime katılarak 60 saat ders almak. Bizim hazırladığımız eğitime gelen kadınların yüzde 70'i ev hanımı, yüzde 20'si bir yerde sigortalı çalışmakta ve yüzde 10'uda kendi işinin sahibiydi'' diye konuştu.        

DİĞER DESTEKLEMELER
Eskicioğlu, ''İş Birliği Güç Birliği'' desteğinde ise sloganın, ''ortak sorunlara ortak çözüm üretelim'' olduğunu belirterek, ortak sorunu olan en az beş işletmenin bir araya gelerek altıncı bir işletmenin kurulduğunu söyledi.       

Kurulan bu işletmeye, diğer beş işletmenin belli oranlarda ortak olacağını belirten Eskicioğlu, KOSGEB'in de bu kurulan işletmenin satın alacağı malzemeye, istihdam edeceği personele, kiralayacağı yere ve benzeri giderleri için 250 bin TL hibe destek verdiğini ifade etti.        

Destek oranının yüzde 50 olduğunu anlatan Eskicioğlu, yetmiyorsa 500 bin lira da faizsiz kredi verildiğini, ancak tek şartın bu beş işletmeden 3'ünün aynı sektörde olması gerektiğini söyledi.        

Eskicioğlu, şunları kaydetti:        

''KOBİ proje desteğini ise KOBİ özelliklerine sahip her işletme alabilir. Buradaki destek oranımız yüzde 50'dir. Destek üst limitimiz ise  150 bin TL oranında. Yani 300 bin TL üzerinde yapılacak harcamadan 150 bin TL'sini hibe olarak alırsınız. Ayrıca, 3 yıla kadar hazırlanan projelerde 150 bin TL daha verebiliyoruz. İşletmeleri, yönetim, pazarlama, tanıtım, reklam, istihdam ve girişim gibi konularda destekleyeceğiz.''        

Bir diğer desteklemenin de, ARGE-İnovasyon desteği olduğunu ifade eden Eskicioğlu, ''Bu program daha ziyade teknik konularda çalışan, ülkemizde olmayan ürünler üretmeye çalışan, yenilik yapan işletmelere verilen destek. Hazırlanan proje uygun görülürse, 300 bin TL'nin hibe ve 200 bin TL'de geri ödemeli destekleme veriyoruz. Ancak bu sadece tek ürün için veriliyor. Ürün başarılı olursa üretimi için ayrıca destek veriliyor.''

Sayfa Yükleniyor...