Törende ödüllerin verilmesinden önce deneyimli gazeteciler ile iletişim fakültesi öğrencileri, Metin Göktepe'nin anısına ''Gazetecilik Nereye?'' başlıklı panelde bir araya geldi.

Moderatörlüğünü Nail Güreli'nin yaptığı panelde, Umur Talu, Ragıp Duran ve Mustafa Kuleli, dünden bugüne gazeteciliğin gelişimi konusundaki görüşlerini öğrencilerle paylaştı.

Törende görüntülü haber ödülünü NTV'de 2 Aralık'ta yayımlanan ''Mahmur mülteci kampı: Geri dönüşler sürecek mi?'' başlıklı haberiyle Mete Çubukçu aldı.

Bu dalda jüri özel ödülü, CNN Türk belgesel bölümünde çalışan Günel Cantak'a, ''Duvar'' adlı belgeseliyle verildi.

Yazılı haber ödülü, 14 Nisan 2009'da Zaman Gazetesi'nde yayımlanan ''Silopi'ye buğday satmaya gitti, kemikleri 14 yıl sonra Elazığ'da bulundu'' başlığıyla yayımlanan haberle Melik Duvaklı'ya verildi. Duvaklı, ödülünü TGC Başkanı Orhan Erinç'in elinden aldı.

Yazılı haber dalında jüri özel ödülü, 1 Aralık 2009'da Radikal Gazetesi'nde yayımlanan ''Gel de çık işin içinden'' başlıklı haberle İsmail Saymaz'a verildi.

Fotoğraf ödülünü, ''Bilge Köyü katliamı'' ve ''Polisin IMF şaşkınlığı'' adlı fotoğraflarıyla Habertürk Gazetesi Muhabiri Sedat Suna, bu dalda jüri özel ödülünü ise Tekel işçilerine Abdi İpekçi Parkı'nda polis müdahalesini görüntüleyen ''Göz yaşartan direniş'' başlıklı seri fotoğraflarıyla Hürriyet Daily News'ten Selahattin Sönmez aldı.

Yerel gazetecilik ödülü ise Ardahan'da dayanıklı olmadığı gerekçesiyle boşaltılan 23 Şubat İlköğretim Okulu'nun daha sonra Halk Eğitim Merkezi olmasını konu alan ''Güle oynaya çürük binaya'' başlıklı haberiyle Fakir Yılmaz'a verildi.