İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosunda sorumlu Başsavcıvekili İsmail Uçar koordinasyonunda terör savcıları Gökalp Kökçü, Mesut Erdinç Bayhan ve Can Tuncay tarafından yürütülen soruşturmada işlemler sürüyor.

Savcılığın talimatı üzerine, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılıkla Mücadele Şube Müdürlüğü, Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ve Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri operasyona katıldı.

Haklarından gözaltı kararı verilen aralarında subayların bulunduğu 530 askerden, 91'i yakalanarak İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. Yakalanan ve Bylock programını kullandığı tespit edilen bazı askerlerin üzerilerinde ve ikametlerinde yapılan aramalarda 1 dolar çıktığı belirlendi.

Diğer şüpheli askerleri arama çalışmaları sürerken, operasyonların daha da genişleyeceği ve gözaltı sayılarının artabileceği kaydedildi. 

BAŞSAVCILIĞIN AÇIKLAMASI

Soruşturmaya ilişkin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yapılan açıklamada, 15 Temmuz darbe girişimini gerçekleştiren FETÖ/PDY silahlı terör örgütü mensuplarının kullandığı kriptolojik haberleşme programı Bylock'u kullandığı anlaşılan ve TSK içerisinde görev yapan örgüt mensuplarına yönelik çalışmaların sürdüğü belirtilmişti.

Buna ilişkin soruşturma kapsamında, Kara, Hava ve Deniz Kuvvetleri'nde farklı rütbelerde 280 subay ve 250 astsubay hakkında İstanbul 11. Sulh Ceza Hakimliği'nce gözaltı kararı alındığı aktarılan açıklamada, şüphelilerin yakalanması için Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü koordinesinde eş zamanlı operasyon düzenlendiği bildirilmişti.

Şüphelilerden 3'ünün halihazırda tutuklu olduğunun, 4'ünün ikametinin yurtdışında (İngiltere-KKTC) bulunduğunun tespit edildiği belirtilen açıklamada, "Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin birliğini ve bekasını hedef alan PKK, FETÖ, DEAŞ, DHKP-C vs. tüm terör örgütleriyle mücadelemiz devam edecektir." denilmişti.