Gül '28 Şubat rövanşı'na karşı!

Cumhurbaşkanı Gül'den, 15. yıldönümünün üzerinden sayılı günler geçen ve eğitime yeni model tartışmalarının da merkezinde yer alan 28 Şubat'la ilgili bir değerlendirme geldi.

08.03.2012 - 07:25

Gül '28 Şubat rövanşı'na karşı!

AK Parti'nin eğitime 4+4+4 modeline tepki gösteren ana muhalefet partisisi CHP'nin argümanlarından biri de '28 Şubat'ın rövanşı' değerlendirmesiydi.

15. yıldönümü nedeniyle basında geniş yer bulan süreçle ilgili, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Tunus yolunda uçakta açıklamalarda bulundu.

Gül, 28 Şubat süreciyle hesaplaşılırken 'rövanşizm'e kapılınmaması gerektiğini vurguladı.

Tunus uçağında bulunan bazı köşe yazarlarının sütunlarına taşıdığı Gül'ün değerlendirmesi şöyle:
"Bu konunun birinci dereceden şahidiyim ama artık makamım gereği mesafeli olmak durumundayım. Dikkat edilmesi gereken konuların başında bir daha bu tür şeylerin olmamasının sağlanması geliyor... İkinci boyut ise hakları yenmiş, mağdur edilmiş çok sayıda insanın mağduriyetlerinin giderilmesi için bir çalışma yapılması gerekiyor.

Üçüncü konu yargıyla ilgilidir. Bu konuda da dikkat edilmesi gereken şey rövanşist bir duruma düşmemektir. Rövanşizm her zaman kötüdür. Rövanşist bir düzeyde meseleleri ele alırsanız olayı bitmez tükenmez bir sıra meselesi haline getirmiş olursunuz. Sıra size geldiğinde rövanşı alırsınız ama bir sonraki sefere de diğerlerine bir sebep yaratmış olursunuz, bu da yakalanmış olan demokrasi standardından geri düşmenin bir yoludur. Oysa yaşamakta olduğumuz demokratikleşme, normalleşme, iyileştirmeler veya ne derseniz ne deyin, bu süreçten geriye gitmememiz çok önemlidir."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...