Gül: HSYK için anayasa değişikliği daha doğru

Cumhurbaşkanı Gül, HSYK düzenlemesi ile ilgili anayasa değişkliğinin daha doğru olacağını düşündüğünü ifade etti.

15.01.2014 - 13:03

Gül: HSYK için anayasa değişikliği daha doğru

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, HSYK'nın yapısında değişiklik öngören yasa teklifine ilişkin "Yargıyla ilgili sıcak tartışmalar yaşanırken ben bunların Türkiye'ye zarar vermeden aşılmasını, bir anayasa değişikliğiyle daha doğru olacağını düşündüm, bu çerçevede siyasi partilerimizin başkanlarını davet ettim" dedi.    

"HSYK ile ilgili tıkanıklığın, nasıl bir HSYK olması gerektiği konusunda partilerarası bir ayrılık yok" diyen Gül, "AB çerçevesine oturmuş bir HSYK konusunda bir mutabakat var. Olmayacak duaya amin demek için biraraya gelinmez. Görüşmelerde de bu konuda işbirliği yapabileceklerini söylediler. Başbakan ile de bu görüşlerimi paylaştım ve karşılıklı olumlu tavır sergilenirse olumlu bir netice alabiliriz. Bunlar uzun görüşmeleri de gerektirmez, eğer siyasi iradeler samimi bir şekilde ortaya konursa aşılamayacak konu yok. Bu da 1-2 gün içersinde belli olacak" şeklinde konuştu.

Gül, açıklamasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Sloven gazetecinin "Erdoğan ile Gülen arasındaki çekişme seçimleri etkiler mi ve Cumhurbaşkanlığı seçiminde rakibiniz Başbakan Erdoğan mı olacak" sorularına Gül şöyle yanıt verdi:

"İkinci sorunuz için söyleyebileceğim şu; bu soruların cevabı için daha çok erken. Önümüzde daha çok günler var. Zamanı gelince hepsini göreceksiniz.

Demokratik nizam içerisinde farklı düşünceler olabilir, bunlar ülkelerin nizamını bozmaz, merak edilecek bir şey yok. Türkiye'de siyasetin geleneklerimizden gelen alışkanlıkların ortaya çıkmasıdır bu günlerde olan. Böyle düşünüyorum" diye yanıt verdi.

HSYK ile ilgili eleştirilere Gül "AB ile müzakerelere başlamak için demokratik kriterlerin belli bir seviyenin üstünde olması gerekir. Bu çerçeve içerisinde Türkiye'de kuvvetler ayrılığı ilkesi var, ama hepsinin ahenk içinde çalışması da devlet düzenidir" dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...