Gül'ün Dışişleri Başdanışmanı Çarıkçı oldu

Hüseyin Diriöz'ün NATO Genel Sekreter Yardımcılığına atanmasıyla boşalan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Dışişleri Başdanışmanlığı'na Ferden Çarıkçı getirildi.

Anadolu Ajansı 22.07.2010 - 15:12

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Dışişleri Başdanışmanlığına, bugüne kadar Dışişleri Danışmanlığı'nı yapan Çarıkçı'yı atadı.

Çarıkçı, 1968 yılında İstanbul'da doğdu. İstanbul Alman Lisesi'nden 1987 yılında mezun olan Çarıkçı, ODTÜ Uluslararası İlişkiler bölümünü, bölüm ve fakülte birincisi, üniversite üçüncüsü olarak tamamladı.

Johns Hopkins Üniversitesi ile Paul H. Nitze School of Advanced International Studies'de stratejik etütler ve uluslararası ekonomi alanlarında yüksek lisans yapan Çarıkçı, Dışişleri Bakanlığının Ortadoğu Dairesi'nde görev yaptı.

1996 yılında BM Nezdinde Türkiye Daimi Temsilciliği'nde üçüncü katipliğe getirilen Çarıkçı, 1998'de en genç ve ilk üçüncü katip olarak BM'nin altı ana komisyonundan Dördüncü Komite Başkan Yardımcısı seçildi.

Türkiye'nin Trablus ve Berlin büyükelçiliklerinde de görev yapan Çarıkçı, Abdullah Gül'ün Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcılığı döneminde Özel Kalem Müdür Yardımcısı ve Özel Müşavir Yardımcısı olarak çalıştı.

Evli ve bir çocuk babası Çarıkçı, İngilizce, Almanca, İtalyanca ve Fransızca biliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...