Gümrük kapılarında oy kullanma işlemi sürüyor

Milletvekili genel seçimi için oy verme işlemi, 7 ülke ve 33 gümrük kapısında devam ediyor.

Anadolu Ajansı 11.05.2015 - 16:35

Gümrük kapılarında oy kullanma işlemi sürüyor

Yurtdışı seçmen kütüğüne kayıtlı seçmenler, 25. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için 33 gümrük kapısında kurulan sandıklarda oy kullanıyor.

Sarp, Kapıkule, Pazarkule, İpsala, Hamzabeyli, Dilucu, Dereköy karayolu  gümrük kapılarında,  Şakirpaşa,  Esenboğa, Antalya, Eskişehir, Elazığ, Gaziantep, Hatay, İstanbul Atatürk, İstanbul Sabiha Gökçen, Adnan Menderes, Erkilet, Konya Askeri Havaalanı, Dalaman, Bodrum-Milas, Samsun, Trabzon, Zonguldak havalimanı gümrük kapılarında ve Kuşadası, Ayvalık, Çeşme, Derince, Mersin, Taşucu, Marmaris, Bodrum, Samsun liman gümrük kapılarında oy kullanma işlemi sürüyor.

Ailesiyle Almanya'ya gitmeden önce Atatürk Havalimanı'nda oyunu kullanan gurbetçi Şenol Şahin, yaptığı açıklamada, her vatandaş gibi oyunu kullandığı için mutlu olduğunu söyledi.  

Adanalı olduğunu belirten Şahin, oy kullanmanın önemine değinerek, "İnşallah vatanımız, milletimiz için en doğrusu, en hayırlısı neyse o olur. Tek temennimiz budur" dedi.

Mehmet Şahin ise 2000 yılında Alman vatandaşlığına geçtiği için oy kullanamadığını ve burukluk yaşadığını dile getirerek, "Gönül isterdi ki biz de tuttuğumuz partiyi seçelim, destekleyelim ve oy verelim ama olmuyor maalesef" ifadelerini kullandı.

Fransa'da yaşayan Alp Ergen de vatandaşlık görevini yerine getirdiği için kendini iyi hissettiğini ifade etti.

Yurt dışında yaşayan vatandaşların oy kullanmasını sağlamak için çeşitli düzenlemeler yapıldığını aktaran Ergen, oy verme işlemi sırasında hiçbir zorluk yaşamadığını sözlerine ekledi.

Lüksemburg'dan Türkiye'ye yıllık iznini kullanmak üzere gelen Muğla Dağ da oyunu Kapıkule Gümrük Kapısı'nda "Vatana millete hayırlı olsun" diyerek kullandı. 

Dağ, oyunu Türkiye'de kullandığı için mutlu olduğunu belirterek, "Güzel bir Türkiye için böyle devam etmesini isteriz" dedi.

Hollanda'dan Türkiye'ye gelen Mürvet Orman ise Hollanda'da oy verme işlemi başlamasına rağmen Türkiye'de oy vermek için Kapıkule'de oylarını kullandıklarını söyledi.

Kırklareli Seçim Kurulu Müdürü İbrahim Özkök de şimdiye kadar Dereköy Gümrük Kapısı'ndan 40 seçmenin oy kullandığını kaydetti.

OY VERME İŞLEMİNİN TAMAMLANMASI 

Genel seçim için Almanya, Avustralya, Avusturya, Belçika, Danimarka, Fransa, İsviçre ve KKTC'de 31 Mayıs'a kadar oy kullanılabilecek.

Ayrıca 33 gümrük kapısında 7 Haziran'a kadar oy kullanma işlemi devam edecek. 

Seçmenlerin, bulundukları ülkede veya gümrük kapısında oy kullanmak için T.C. kimlik numarasını gösteren nüfus cüzdanı veya pasaportunu yanında bulundurması gerekiyor. Nüfus cüzdanı veya pasaportunda kimlik numarası bulunmayanlar, numaranın yer aldığı ek bir kimlik belgesinin veya temsilciliklerce verilmiş T.C. kimlik numarasını taşıyan nüfus kayıt örneğini gösterebilecek.

Sayfa Yükleniyor...