Sınırda 35 kişinin bombardımanda hayatını kaybetmesi, Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde protesto edildi.

Batıkent kavşağında toplanan aralarında ve aralarında BDP Diyarbakır Milletvekilleri Altan Tan ve Nursel Aydoğan'ın da bulunduğu bir grup, Hatboyu Caddesi’ne kadar yürüdü.

Burada grup adına açıklamada yapan BDP Milletvekili Tan, sınırdaki olayla ilgili bir tepki ortaya koymak istediklerini belirterek, her şeye rağmen barış ve çözüm istediklerini ifade etti.

Yaşananların Türkiye'de gerçek bir demokrasi olamamasından kaynaklandığını savunan Tan, ''Bugün bu büyük taziyeye yaraşır şekilde hiçbir olumsuz davranış göstermeden bütün şehitlerimize 'Allah rahmet etsin' diyerek, duamızı okuyup buradan ayrılacağız'' dedi.

Konuşmaların ardından dağılan gruptan bazı kişiler yakında bulunan AK Parti İl Başkanlığı, kamu binaları ve bazı iş yerlerine taşla saldırdı.

Bunun üzerine polis ekipleri biber gazı ve tazyikli su ile gruba müdahale ederek dağıttı.

İSTANBUL
İstanbul'da Galatasaray Lisesi önünde toplanan grup da olayı protesto etti.

Grup adına açıklama İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Başkanı Abdulbaki Boğa, Irak sınırında silahsız, günlük elbiseler içindeki insanlara hiçbir ihtarda bulunulmadan ateş açıldığını ifade ederek, ''İHD ve Mazlum-Der üyelerinden oluşan heyetin tespitine göre, sınır ticareti uzun yıllardan beri karakolun bilgisi dahilinde yapılmaktadır. Katliamdan kurtulan görgü tanığı, bombardıman öncesinde yaylayı tutan askerlerin, katliamdan sonra köylülerin feryat ettiğini duyunca yayladan çekildiğini anlatıyor. Asker o insanların terörist olmadığını biliyordu'' dedi.

Taksim Meydanı'nda toplanan ÖDP üyesi başka bir grup da Türkçe ve Kürtçe sloganlar atarak, olayı kınadı.

Gruplar, açıklamanın ardından bir süre oturma eylemi yaptıktan sonra olaysız dağıldı.

ŞIRNAK
Şırnak'ta BDP il binası önünde toplanan bir grup, Ömer Kabak Meydanı'na doğru yürüyüşe geçti. Polisin uyarılarına rağmen yürüyüşe devam eden gruptan bazı kişilerin taşla saldırması üzerine polis, tazyikli su ve biber gazı ile müdahale ettiği grubu dağıttı.

Bu sırada polis araçlarından, ''Aileler, çocuklarınıza sahip çıkın. Okullar dağılma sürecinde, atılan gazlardan çocuklarınız etkilenebilir. Çocuklarınıza sahip çıkın'' yönünde anonslar yapıldı.

VAN
Van'ın Başkale ilçesinde BDP İlçe Başkanlığı tarafından düzenlenen basın açıklamasının ardından, yüzleri maskeli bir grup, polise taşlarla saldırdı. Polis, uyarılarına rağmen dağılmayan gruba biber gazıyla müdahale etti. 1 kişinin yaralandığı olaylarda 6 kişi gözaltına alındı.

MUŞ
BDP Muş İl Başkanlığı, binasından belediye meydanına kadar yürüyen partililer, burada basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasının ardından 5 dakikalık oturma eylemi yapıldı. Daha sonra bir grup, İstasyon Caddesi üzerinde yürümeye başladı.

Partililerin engellemesinin ardından PTT Caddesi'ne yönelen grup, burada barikat kuran çevik kuvvet ekiplerine, taş ve buzlarla saldırdı.

Toplumsal Olaylara Müdahale Aracı (TOMA) ile göstericilerin önüne kesen polis, daha sonra gruba müdahale etti. Çıkan olaylarda yüzüne buz parçası isabet eden 1 vatandaş yaralandı.

HAKKARİ
Hakkari'de de aralarında BDP Hakkari Milletvekili Adil Kurt'un da bulunduğu grup, Bulvar Caddesi üzerinde bulunan belediye binası önüne kadar yürüdü.

Burada yapılan basın açıklamasının ardından kentin değişik mahallelerinde bir araya gelen gruplar, yollara barikat kurarak ateş yakıp izinsiz gösteri yaptı.

Polis, taş, molotofkokteyli ve havai fişeklerle saldıran göstericilere gaz bombası ve tazyikli suyla müdahale etti.

ELAZIĞ
Elazığ BDP İl Teşkilatı tarafından düzenlenen yürüyüş öncesinde Hozat Garajı önünde toplanan grup, bir süre slogan attı.

Yapılan basın açıklamasının ardından grup 5 dakikalık oturma eylemi yaptıktan sonra dağıldı.

Denizli, Sivas, Adıyaman ve Batman'da protesto gösterileri düzenlendi.