Hafta sonu ödüllü filmleri kaçırmayın!

Berlin Film Festivali’nde Alfred Bauer Ödülü’nü alan Vic+Flo Bir Ayı Gördü ve Panorama Bölümü’nde Ekümenik Jürisi Ödülü ile birlikte Seyirci Ödülü’nü kazanan Öldürme Eylemi, yönetmenlerinin de katılımıyla bu hafta sonu !f İstanbul’da.

Haberler 22.02.2013 - 12:38

Hafta sonu ödüllü filmleri kaçırmayın!

Dünyanın önde gelen film festivallerinden Berlin Film Festivali’nin gözde filmleri, Berlin’den hemen sonra !f İstanbul’da, yönetmenleriyle birlikte seyirci önüne çıkıyor.

Festivalde büyük övgüyle karşılanan ve Alfred Bauer Ödülü’nü kazanan Vic+Flo Bir Ayı Gördü (Vic+Flo Saw a Bear), !f İstanbul’un Keş!f yarışması jüri üyelerinden Denis Côté’nin son filmi.

On yıl boyunca aynı hücreyi paylaşan iki kadının dışarıda, uygarlıktan uzak, ormandaki bir kulübede tekrar bir araya gelmeleri üzerinden özgürlük anlayışını sorgulayan film, basit bir anlatıyı büyük bir biçimsel olgunlukla ele alıyor.

Zaman zaman tedirgin edici ve hafif grotesk bir ton tutturan Vic+Flo Bir Ayı Gördü, insan olmak üzerine ve özgürlük kavramlarına dair kışkırtıcı sorular soruyor.

Vic+Flo Saw a Bear Vic+Flo Saw a Bear

Soğuk duş etkisi garantili film
Berlin’den taze ödüllü bir diğer film ise, !f İstanbul’da Keş!f Ödülü için yarışan Öldürme Eylemi (The Act of Killing). Joshua Oppenheimer’ın yönettiği film, 1965’te Endonezya’da yaşanan ve 2 milyondan fazla insanın öldürüldüğü askeri darbenin sorumlularının gözünden anlatıyor yaşananları. Bugün refah ve mutlu bir hayat süren cuntacıların o dönemi çok sevdikleri eski Amerikan filmlerinden sahnelermiş gibi canlandırmalarını izlediğimiz film, !f İstanbul’un soğuk duş etkisi yaratacak filmlerinin başında geliyor. Öldürme Eylemi, insanlık suçlularının, katillerin ve faillerin akıllarının işleyişine tanık olduğumuz tedirgin edici bir sinema deneyimi ve aynı zamanda kötülüğün bize tüm sıradanlığı ve yalınlığıyla göründüğü bir karabasan.

Berlin’den !f İstanbul’a gelen bir diğer film ise Frances Ha. Yine Panorama bölümöünde gösterilen film, Margot at the Wedding, The Squid and the Whale filmlerinin yaratıcı yönetmeni Noah Baumbach’ın son çılgınlığı. Bir dans kumpanyasında çırak olarak çalışan ve büyük ve teferruatlı hayalleri olmasına rağmen, New York’ta yaşamanın ekonomik zorluklarından payını almış Frances’in yetişkinler dünyasına adım atışını konu alan film, Woody Allen’ın Manhattan’ını hatırlatan nefis siyah-beyaz görüntüleriyle dikkat çekiyor.

Frances Ha Frances Ha

Kayıp sahneler yeniden çekiliyor
!f İstanbul’un Gökkuşağı bölümünde gösterilen İç. Leather Bar. (Interior. Leather Bar.) da Teddy Ödülü için yarışmış, Berlin’de tartışmalara neden olmuştu. James Franco ve Travis Mathews’un birlikte çektikleri film, William Friedkin’in 1980 yapımı skandal filmi Cruising/Devriye’nin etrafında oluşmuş bir efsaneden yola çıkıyor. Friedkin’in sansüre maruz kalmamak için ve daha filmin çekim sürecinde ortaya çıkan tepkiler üzerine, S&M barlarda geçen sahnelerini kesip, bir daha hiç görülmemek üzere ortadan kaldırdığı rivayetinden hareket eden ve bu kayıp 40 dakikayı yeniden hayal etmeye ve kurgulamaya koyulan film, cinsel ve yaratıcı özgürlüğün sınırlarını sorgulayan, sıradışı bir seyir deneyimi.

İç. Leather Bar. İç. Leather Bar.

Yönetmenleri de katılıyor
23 Şubat’ta gösterilecek Vic+Flo Bir Ayı Gördü’nün gösterimine Denis Côté, İç. Leather Bar.’ın gösterimine Travis Mathews; 23 ve 24 Şubat tarihlerinde Cinemaximum Fitaş’ta gösterilecek Öldürme Eylemi’nin gösterimine de Joshua Oppenheimer katılacak ve seyircilerin sorularını yanıtlayacaklar.

Sayfa Yükleniyor...