'Hafta sonu tarihi bir süreci yaşayacağız'

Başbakan Erdoğan, "Hafta sonu Diyarbakır'da tarihi bir süreci yaşayacağız. Açılış töreni ve 300 aileyi evlendireceğimiz törenin çözüm sürecine de katkısı olsun istedik. Burada İbrahim Tatlıses ve Şivan Perwer’i de bir araya getireceğiz" dedi.

13.11.2013 - 13:16

'Hafta sonu tarihi bir süreci yaşayacağız'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'le birlikte basın toplantısı düzenledi.

Bir gazetecinin hafta sonu Diyarbakır programını hatırlatarak, Irak ile son dönemde hızlanan ziyaretlerin ilişkileri nasıl etkilediğini sorması üzerine Erdoğan şöyle konuştu:

"Bu hafta sonu Diyarbakır'da tarihi bir süreci yaşayacağız. Cumartesi günü toplu açılışlar gerçekleştireceğiz, bunun yanında 300 aileyi evlendireceğiz. Bu 300 aileyi evlendirirken istedik ki bunu farklı şekilde gerçekleştirelim, Çözüm sürecine yönelik bir taçlandırma olsun. İlin ve bölgenin milletvekillerinin de davet edildiği, Sayın Barzani'nin davet edildiği ve onların da icabet edeceği... Dedik ki burada İbrahim Tatlıses gibi Şivan Perwer gibi iki dostu da bir araya getirelim. İbrahim Bey, büyük bir felaketten sonra ilk defa sanatını orada icra edecek ve Şivan Perwer ile birlikte orada bir düet yapma fırsatını bizlere verecekler. Bölgenin folklor gösterilerini izleyeceğiz.

Aynı zamanda Sayın Barzani ile orada siyasi görüşmelerimiz olacak. Kısa bir süre Neçirvan Barzani'nin bir ziyareti olmuştu, onlarla da görüşmelerimiz olmuştu, bu defa Mesut Bey ile de Diyarbakır'da bir görüşmemiz olacak, etkinliklerde beraber olacağız."

Erdoğan, 17 Kasım Pazar günü de Diyarbakır'ın Bismil, Ergani ilçelerinde toplu açılış törenlerine katılacağını, kendisine çok sayıda bakan ve milletvekilinin de eşlik edeceğini belirterek, "Hep birlikte Diyarbakır ilimizde Diyarbakır halkıyla kucaklaşacağız. Bütün temennimiz, arzumuz çözüm sürecine yönelik bölge halkının barışına, dayanışmasına, birbirini sevmesine…. Hele hele bugün Muharrem 10 ve Muharrem'in 10'unda, Muharrem ayı içerisinde bunları yaşamak bizler için ayrıca bir mutluluk vesilesi olacak" dedi.

Başbakan Erdoğan, son dönemde Türkiye-Irak ilişkilerinin karşılıklı üst düzey ziyaretlerle yeni bir sürece girdiğini vurgulayarak, Irak Parlamento Başkanı Usama El Nüceyfi'nin Türkiye, Dışişleri Bakan Ahmet Davutoğlu'nun Irak iadeiziyaretlerinin sürece katkı sağladığını söyledi.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in de yakın zamanda Irak'ı ziyaret edeceğini, Irak Başbakanı Nuri el-Maliki'nin de Türkiye'ye geleceğini ifade eden Başbakan Erdoğan, "Burada kesintiye uğramış olan Türkiye-Irak Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey toplantılarını yeniden başlatmış olacağız. Ardından benim bir iadeiziyaretim Irak'a olacak. Bölgedeki barışa bu ziyaretlerin çok önemli katkısı olacağına inanıyoruz ve yeni bir canlanma, yeni bir hareketlenmeyle bu süreci devam ettireceğiz" diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...