Hakeme küfüre 17 ay hapis

Şanlıurfa'da, geçen sezon amatör kümede oynanan bir karşılaşmada, hakemlere küfrettiği iddia edilen futbolcuya 17 ay hapis cezası verildi.

Anadolu Ajansı 31.07.2009 - 23:06

Geçtiğimiz yıl mart ayında Yenice Stadyumu'nda Şanlıurfa Birinci Amatör Kümede Köyhizmetlerispor ile Kelaynakspor karşı karşıya geldi.

Cezası nedeniyle maçı tribünlerden izleyen Kelaynaksporlu futbolcu Müslüm Esgin'in (27), takımının 1-0 kaybettiği maçta, hakemler Mehmet Ali Özşakrak ile yardımcı hakem Mehmet Mithat Levent'e küfrettiği öne sürüldü ve hakemlerin şikayeti üzerine, Şanlıurfa 2. Sulh Ceza Mahkemesi'nde açılan dava sonuçlandı.

Zanlı Müslüm Esgin'in, kamu görevlisine görevinden hakaret suçunu işlediği belirtilen mahkemenin gerekçeli kararında, şu ifadelere yer verildi:

''Sanık savunmasında her ne kadar suçu kabul etmediğini beyan etmiş ise de kendisini cezadan kurtarmaya yönelik bir savunma olduğundan, savunmasına itibar edilmemiş olup mağdur beyanları ve dosya kapsamı dikkate alındığında, sanığın müştekilere küfür ederek hakaret suçunu işlediği kanaatine varılmıştır.''

Eylemin, kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret suçunu oluşturduğundan sanığın cezalandırılmasına karar verildiği belirtilen kararda, sanık Esgin hakkında 1 yıl 5 ay 15 gün hapis cezasına hükmedildi.

Kararda, eylemin maç başından sonuna kadar sürmesi, dolayısıyla suçun bir anlık değil mütemadiyen işlenmesi, alenen ve çok sayıda insanın huzurunda hakaret edilmiş olması nedeniyle cezanın paraya çevrilmediği, sanığın ''pişmanlık ve özür'' gibi hiç bir girişimde bulunmaması ve bir daha suç işlemeyeceğine yönelik olumlu kanaat oluşmadığı için erteleme veya hükmün açıklanmasının geriye bırakılması seçeneklerinin uygulanmadığı da belirtildi.

Suçlamayı kabul etmeyen Müslüm Esgin, kararın ardından avukatıyla görüştüğünü ve bunu temyize götüreceklerini belirtti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...