Hakkari'de 24 asker şehit

Yüksekova ve Çukurca'daki saldırılarda 24 asker şehit oldu, 18 asker yaralandı. Saldırı sonrası savaş uçakları Kuzey Irak'taki hedefleri vurdu; karadan da sınırlı kara harekatı yapıldı. Operasyonlarda 23 PKK'lı öldürüldü.

Haberler 19.10.2011 - 09:03

Hakkari'de 24 asker şehit

Hakkari'de son yılların en ağır terörist saldırısı düzenlendi.

Yüksekova ve Çukurca'daki eş zamanlı terör saldırılarında çok sayıda asker şehit oldu. Başbakan Tayyip Erdoğan, saldırılarda 24 askerin şehit olduğunu, 18 askerin de yaralandığını açıkladı.

Gece 1'de başlayan çatışmalar Çukurca bölgesinde yoğunlaştı. Teröristler tarafından aynı anda 8 ayrı hedefe saldırı düzenlendi. Güvenlik güçleriyle teröristler arasındaki çatışmalar sabah 5'e kadar aralıksız olarak sürdü. 

Saldırıya uğrayan askeri birliklerin çoğu sınıra yakın bölgelerde bulunuyor. Saldırının yapıldığı bölgelerde bulunan evlerde bile mermi izleri olması dikkat çekti. Teröristler saldırıyı gerçekleştirdikten sonra Irak'a kaçtı ve askerler sıcak takibe başladı.

Saldırı yapılan bölgeler şöyle:

SAVAŞ UÇAKLARI HEDEFLERİ VURDU
Saldırı sonrasında askerler karadan ve havadan harekata başladı. Diyarbakır'dan kalkan savaş uçakları Kuzey Irak'taki hedefleri vurdu. Uçaklar ağırlıklı olarak ZAP bölgesindeki PKK kamplarına operasyon düzenledi. Terör örgütü PKK'nın ana karargahının bulunduğu yer ZAP olması nedeniyle hava harekatı ağırlıklı olarak burada yapılıyor.

UÇAR BİRLİKLER K. IRAK'A İNDİRİLİYOR
Karadan da Hakkari dağ komando birlikleri Kuzey Irak'ta sınırlı kara harekatı gerçekleştirdi. Uçar birlikler helikopterlerle stratejik noktalara indirildi. Sınır ötesine geçirilen asker sayısının 600'ü bulduğu belirtiliyor. Türk askerlerinin sınırdan 3-4 km içeri girdiği ifade ediliyor.

23 PKK'LI ÖLDÜRÜLDÜ
Askeri kaynaklardan edinilen bilgiye göre, operasyonlarda 23 PKK'lı öldürüldü. Saldırılarda en az 100 PKK'lının yer aldığı belirtiliyor.

ŞEHİT ASKERLERİN KİMLİĞİ BELLİ OLDU
Terör saldırısında şehit olan askerlerin isimlerini İçişleri Bakanlığı açıkladı.

Yazılı açıklamaya göre şehitlerin isimleri şöyle:

ANKARA'DA ACİL ZİRVE
Saldırı sonrası Ankara'da hareketli saatler yaşandı. Başbakan Tayyip Erdoğan, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Jandarma Genel Komutanı Bekir Kalyoncu, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan Başbakanlık'ta acil bir toplantı yaptı. Saat 10'da başlayan toplantı 3 saatten fazla sürdü. İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin ve Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz bölgeye gitti. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da MYK üyeleriyle olağanüstü toplantı yaptı.

DIŞ GEZİLER İPTAL EDİLDİ
Öte yandan saldırı sonrasında Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Kazakistan gezisi iptal edildi. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da dış gezilerini iptal etti.

Saldırıda şehit olan 24 asker. Saldırıda şehit olan 24 asker.

Sayfa Yükleniyor...