Halay ve zıplamaya 20 ay hapis

Batman'da katıldığı gösteride PKK propagandası yaptığı gerekçesiyle bir kişiye verilen 20 ay hapis cezasının gerekçesi belli oldu: Halay çekmek ve zıplamak.

Haberler 03.07.2009 - 09:28

Halay ve zıplamaya 20 ay hapis

Batman'da DTP'nin iki ayrı aday tanıtım etkinliğinde, terör örgütü PKK lehine atılan sloganlara ''zıplayarak'', çalınan bir şarkıya da ''halay çekip alkış tutarak'' eşlik ettiği gerekçesiyle yargılanan ve 20 ay hapis cezasına çarptırılan sanık Kenan Doğru hakkındaki gerekçeli karar tamamlandı.

Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesince hazırlanan gerekçeli kararda, ''Silahlı terör örgütünün çeşitli yöntemlerle propagandasını yapmak, onun varlığını, eylemlerini meşrulaştırmaya, kolaylaştırmaya ve yaygınlaştırmaya aracı olmaktır'' denildi.

''ALKIŞ TUTUP, ZIPLAYARAK EŞLİK ETTİ''
Kararda, sanık Doğru'nun Batman'da 28 Ocak 2009'da DTP'nin belediye başkan adaylarının tanıtımı amacıyla düzenlediği toplantıya katıldığı, toplantının bir süre sonra terör örgütü PKK'nın propagandasına dönüştürüldüğü kaydedildi.

Sanığın, söz konusu toplantıda terör örgütünü övücü nitelikte bir şarkıya halay çekerek ve alkışla eşlik ettiğinin tespit edildiği belirtildi.

Sanık Doğru'nun ayrıca 7 Şubat 2009'da yine DTP tarafından organize edilen aday tanıtım törenine katıldığı, toplantıda terör örgütü lehine atılan sloganlara ''zıplayarak'' eşlik ettiği ifade edildi.

“ÖVÜLMESİNE SEYİRCİ KALINMAZ''
Terör örgütlerinin ve mensuplarının övülmesinin, düşünceyi açıklama özgürlüğü kapsamında değerlendirilemeyeceği ifade edilen kararda, ''Nitekim bu tarz hareketlerin suç olarak düzenlenmesi hukuk devleti olma standardı yüksek olan bir çok ülkenin ceza kanunlarında da yer almaktadır. Hiçbir devlet bölünmez bütünlüğünü hedef alan terör örgütlerinin övülmesine seyirci kalamaz'' denildi.

''BERAAT VERİLMELİ''
Gerekçeli kararda, mahkemenin sanık Kenan Doğru ile ilgili verdiği hapis cezası kararına ''karşı oy'' kullanan hakimin gerekçesine de yer verildi.

Hakimin ''karşı oy'' kararında, terör örgütünü öven ve toplum nezdinde yücelten propaganda niteliğinde değerlendirilebilecek bir eylemin olmadığı ve sanık hakkında bu eylemden dolayı beraat kararı verilmesi gerektiği görüşünde olduğu belirtildi.

Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen karar duruşmasında, sanık Kenan Doğru, Terörle Mücadele Kanunu'nun (TMK) 7/2. maddesinde yer alan ''Terör örgütünün propagandasını yapmak'' suçunu 2 kez işlediği gerekçesiyle 2 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Ceza, sanığın duruşmada tutum ve davranışı göz önüne alınarak, 20 ay hapis cezasına dönüştürülmüştü.

Sayfa Yükleniyor...