Halit Dumankaya'nın ifadesinden: Ülkemize en ufak bir zarar verecek hiçbir kuruma, kişiye, ne yardımda bulunuruz, ne de koruruz... Vatan, milletin üzerinde hiçbir şey yoktur... Bu yaşta sayın hakim beyin söylediği şeylerle suçlanmak gerçekten bizi çok büyük rahatsız etmiştir. 

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) "himmet" adı altında finansal destek sağlandığı iddiasıyla yürütülen soruşturma kapsamında tutuklanmaları istemiyle nöbetçi hakimliğe sevk edilen 44 kişiden, aralarında Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Murahhas Üyesi Halit Dumankaya'nın da bulunduğu 7 şüphelinin tutuklanmasına karar verildi.

Yürütülen soruşturma kapsamında savcılık ifadelerinin ardından nöbetçi hakimliğe sevk edilen şüphelilerin sorgusu tamamlandı.

Anadolu 10. Sulh Ceza Hakimliği, tutuklanmaları talebiyle sevk edilen 44 şüpheliden, 37'sini adli kontrol hükümleri kapsamında serbest bıraktı.

Hakimlik, şüpheliler Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Murahhas Üyesi Halit Dumankaya, Ayhan Büyükkaya, Göksel Işık ve Adem Savaş'ın "Suçtan kaynaklı
mal varlığını aklama" ve "Terör örgütüne finansman sağlama" suçlarını işlediğini
gösterir banka hesap hareketleri, ilgili hesaplara giren çekler üzerine yazılı
kurban, burs, zekat gibi ibarelerin bulunması, bir kısım çeklerin iş yapılan
kişilere karşılık yapılan ödemelerden, bir kısmının bu şahısların beyanları
doğrultusunda rızaları olmaksızın bağış veya yardım adı altında ciro ettirilip
alıkonulması ve bu çeklerin FETÖ/PDY terör örgütüne finansman sağlamak amacıyla
açılmış olan hesaplara yine bu şüphelilerden bir kısmının ciro edilerek girilmesi
gibi kuvvetli suç şüphesi bulunduğu gerekçesiyle tutuklanmalarına karar verdi.

Halit Dumankaya'nın ifadesinden: 4 senedir her gün maliye müfettişi şirketimizde oturup denetimlerini yapmakta. Bu durum beni çok üzüyor ve kahrediyor. Benim ve çocuklarımın hiçbir suçu yoktur.

Diğer şüpheliler Mehmet Kızılkaya, Şerif Karaman ve Nihat Kayalıdağ'ın da "Silahlı terör örgütüne üye olmak" ve "Terör örgütü propagandası yapmak" suçlarını işlediğini gösterir banka hesap hareketleri bulunması, adı geçen terör örgütünün yönetici kadrosunda bulunan özellikle "Maltepe imamı" olarak adlandırılan Murat Koca ile telefon görüşmelerinin bulunması gibi somut kuvvetlisuç şüphesi bulunduğu gerekçesiyle tutuklanmalarına hükmedildi. 

SÜREÇ

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında, aralarında Bank Asya çalışanları, FETÖ/PDY yöneticileri, iş adamları ve bazı vatandaşların da bulunduğu 140 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarıldı.

Karar kapsamında, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince İstanbul merkezli 9 ilde yürütülen operasyonda, 107 kişi gözaltına alındı.Vatan Caddesi'ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğünde işlemleri devam eden 107 şüpheliden küçük çocukları bulunan 4 kadın, biri kanser hastası 5 şüpheli önceki gün savcılık talimatıyla tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Halit Dumankaya'nın ifadesinden: Burs verdiğim insanların yüzde 90'ını tanımıyorum. Hangi örgütten, hangi cemaaten inceleme imkanımız yok.

Gözaltında bulunan 102 şüpheliden, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğündeki işlemleri tamamlanan 55 kişiden 11'i dün savcılıkça serbest bırakılırken, Bank Asya çalışanı olduğu öğrenilen 44 kişi Anadolu Adalet Sarayına sevk edildi.

Soruşturmayı yürüten savcılık, 44 kişiden 9'unu tutuklama, 17'sini de adli kontrol talebiyle nöbetçi hakimliğe sevk etti, diğer 18 kişiyi ise serbest bıraktı.