Haluk Bilginer'e 'eksik' not

Guardian'ın tiyatro eleştirmeni Michael Billington, Antonius’u oynayan Haluk Bilginer'in performansında bir eksik olduğunu savunurken, Kleopatra rolündeki Zerrin Tekindor’u övdü.

30.05.2012 - 10:54

Haluk Bilginer'e 'eksik' not

Shakespeare’s Globe’da Türkçe sahnelenen ve bu açıdan bir ilk olan Oyun Atölyesi’nin 'Antonius ile Kleopatra' yorumu, The Guardian gazetesinden beş üzerinden üç yıldız aldı.

Hürriyet gazetesinin haberine göre, Guardian'ın tiyatro eleştirmeni Michael Billington, Antonius’u oynayan Haluk Bilginer ’in performansında bir eksik olduğunu savunurken, Kleopatra rolündeki Zerrin Tekindor’u övdü.

Kemal Aydoğan’ın “canlı ve geleneksel bir prodüksiyona” imza attığı belirtilen yazıda, Tekindor’un dar beyaz elbisesi içinde, Hedy Lamarr’ın canlandırdığı Delilah karakterini hatırlattığı ifade edildi. Tekindor’un, Kleopatra’nın duygularındaki tüm iniş çıkışları yansıtması da aynı şekilde övüldü.

Bilginer’in ise Antonius’un çökmekte olan heybetine uygun görünümünü ve Aktium bozgununda öfkesini sergileyişini beğenen yazar, buna karşın onun Kleopatra’ya “fiziksel bağlılığını tam yansıtamadığını” savundu.

Ayrıca Kevork Malikyan’ın oynadığı Enobarbus karakteri “tuhaf şekilde marjinal”, Mert Fırat’ın canlandırdığı Octavius ise “alışılmış soğukkanlı siyasetçi” olarak nitelendi.

Son cümlede, “Sanırım bu, özellikle Türkçe konuşanlar için bir prodüksiyondu. Onlar tiyatrolarının bu iki yıldızının bir araya gelmesinden heyecanlanmış görünüyorlardı” dendi.

'Antonius ile Kleopatra' Shakespeare’s Globe'un ardından Festival’de
Kemal Aydoğan’ın sahneye koyduğu, Haluk Bilginer’in “Antonius”u, Zerrin Tekindor’un ise Kleopatra rolünü üstlendiği “Antonius ile Kleopatra”, 1 Haziran Cuma ve 2 Haziran Cumartesi günlerinde saat 20.30’da Oyun Atölyesi’nde yer alacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...