Gülyalı Balıkçı Kooperatifleri Başkanı İnan Sağlam, balıkçıların hamsi ümidinin her geçen gün azaldığını, denize açılan balıkçıların elleri boş döndüğünü söyledi.

Sağlam, 1 Eylül'de av yasağının sona ermesiyle balıkçıların yüzünün palamutla güldüğünü ancak hamsinin balıkçıları üzdüğünü belirtti.

Geçen sezona oranla hamsinin iki aya yakın geciktiğini, bu durum karşısında balıkçıların da zarar ettiğini savunan Sağlam, ''Bundan sonra hamsinin de bol olacağına inanmıyoruz'' dedi.

Her şeye rağmen havaların soğumasını beklediklerini ve ümitlerini sürdürmeye çalıştıklarını ifade eden Sağlam, şunları kaydetti:''Bütün balıkçılar bol bol palamut avladı, tezgahlar palamutlarla adeta doldu taştı. Ancak sezon sadece palamutla bitmiyor. Binlerce kişinin ekmek yediği bu sektörde balıkçılarımızın diğer deniz ürünlerinden de yaralanması gerekiyor. Ancak hamsi bu anlamda bizleri adeta şok etti. Gerek havaların mevsim normallerinin üzerinde olması gerekse de palamudun hamsi ile beslenmesi hamsinin bölgemizde az olmasına neden oldu. Açıkçası balıkçıların hamsi ümidi her geçen gün azalıyor, denize açılan balıkçılarımız elleri boş dönüyor.''Sağlam, bazı tezgahlarda çok az hamsi yer aldığını, bu hamsilerin 5 ile 10 lira arasında değişen fiyatlardan satıldığını sözlerine ekledi.