Hamsinin gözü Meteoroloji'de

Bol miktarda avlanan hamsi tezgahları doldurdu. Ancak hamsinin irileşmesi ve lezzetlenmesi için soğuk ve kar yağışına ihtiyaç var. Bu nedenle kuraklık haberlerini takip eden vatandaşlar gibi balıkçıların da gözü Meteoroloji'den gelecek kar haberinde.

ntv.com.tr - DHA 05.01.2021 - 14:03

Hamsinin gözü Meteoroloji'de

Kurak geçen sonbaharın ardından aralık ve ocak ayının ilk günlerinde de beklenen yağışlar gelmedi.

Uzmanlar, son yılların en düşük seviyelerine gerileyen barajların dolması için kar yağışının önemine dikkat çekiyor. 

Kuraklık haberlerini yakından takip eden vatandaşların gözü Meteoroloji'den gelecek haberde. 

Ancak kar yağışını bekleyen sadece vatandaşlar değil... Tezgahlarda yerini alan hamsi de halk arasında yayın olan tabirle "kulağına kar suyunun kaçmasını" bekliyor.

Karadenizli balıkçılar, hamsinin irileşmesi ve yağlanması için deniz suyunun soğuması ve kar yağışının gerekli olduğunu belirtiyor.

Balık av döneminin güzel geçtiğini belirten Samsunlu balıkçı Emirhan İlhan, Fiyatlar biraz düşüyor biraz artıyor. Hamsi, mezgit, zargana balığında bolluk var" dedi.

Fiyatların balığın iriliğine göre değiştiğini söyleyen İlhan, şunları söyledi:

"Balığın iriliğine göre fiyatları da değişiyor. Mezgit 20-40, hamsi 15-30, Zargana 30-35 liradan satılıyor. Hamsinin hem ince olanı hem iri olanı var. Hamsi yağlandı ama kar yağsa daha yağlanır ve lezzetli olur. Balıkçıların kar yağmasını bekler; kar hamsiye lezzet katar. Hamsinin kulağına kar suyu kaçacak bizim bildiğimiz böyle. Özellikle bu yıl zargana balığı da bolca avlanıyor. Zarganaya talepte de artış var. Tezgahlarda bol bol bulunuyor şu an. Zargana balığı bilmeyen insanlarda var ancak son dönemde talep edenlerin sayısı arttı. Aralık-Ocak döneminde bizim de en çok tavsiye ettiğimiz balıklardan birisi de zargana balığı." 

HAMSİLİ PİLAV TARİFİ

Sayfa Yükleniyor...