Harçlar indirildi ama Türkiye hâlâ çok pahalı

Türk pasaportlarında yapılan yüzde 50'lik indirimden sonra 5 yıllık pasaport harcı 310 liraya düştü ama Türkiye hâlâ en pahalı pasaport veren ülkelerden biri. Türk pasaportu ABD'den bile pahalı.

21.06.2010 - 10:26

Harçlar indirildi ama Türkiye hâlâ çok pahalı

Pasaport Harçları’nın hesaplanmasında değişikliğe gidildi.


Konsolosluklarca döviz cinsinden alınmakta olan harç miktarlarının hesaplanmasında esas teşkil edecek emsal sayılarda pasaport, vize, ikamet tezkeresi ve yabancılara çalışma izin belgesi harçlarını düzenleyen 6 sayılı liste için 0.40 olarak uygulanan emsal sayı, dünden itibaren 0.75 olarak belirlendi.

Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararına göre, 2 yıllık pasaport harcı 304 liradan 155 liraya, 3 yıllık pasaport harcı 424 liradan 220 liraya, 3 yıldan fazla süreli olan pasaport harcı da 616 liradan 310 liraya indirildi.

Maliye Bakanlığının, ‘Değerli Kağıtlar Kanunu Genel Tebliği’ ile ‘Harçlar Kanunu Genel Tebliği’ de Resmi Gazete de yayımlandı. Buna göre, 210 sayılı Kanuna ekli ve 5281 sayılı Kanunla değişik Değerli Kağıtlar Tablosunda yer alan pasaportların bedelleri, dünden itibaren geçerli olmak üzere 138 lira yerine 50 lira olarak belirlendi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, gazetecilerin pasaport harcı indirimiyle ilgili sorusu üzerine şöyle konuştu: “Pasaport fiyatlarını yüzde 50 düşürdük. İnşallah bu durum hem içerde hem de dışarda vatandaşlarımıza olumlu yansır. Türkiye’de her zaman harçlar ve vergiler artırılmıyor. Pasaporttaki kıymetli evrak, yani defter bedelini de çok ciddi fiyata indirdik, neredeyse üçte bir oranında düşürdük. Vatandaşlarımız daha düşük ücret ödeyerek pasaportlarına kavuşacak.”

Ne var ki son haliyle bile pasaport harcı birçok ülkenin vatandaşlarından istediği meblanın yine üstünde.

DÜNYA PASAPORT HARÇLARI (EURO):

PASAPORT ALMAK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER:

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...