Hayvan kaçakçıları işbaşında

Avrupa ülkelerinde ucuz Türkiye'de pahalı olan evcil hayvanlar kaçak yollardan sokulmaya çalışılıyor.

13.03.2009 - 09:04

Hayvan kaçakçıları işbaşında

EDİRNE - Edirne'de, Kapıkule Sınır Kapısı'ndan yurda kaçak olarak hayvan sokmak isteyen Bulgar uyruklu 3 kişiye toplam 2 milyon 570 bin 400 TL para cezası verildi.

Edirne Çevre ve Orman İl Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, Kapıkule Kaçakçılık İstihbarat Narkotik Gümrük Muhafaza Müdürlüğünce, 03 Mart 2009 tarihinde yapılan kontrollerde yurda kaçak yollardan kuş ve köpek sokmak isteyen Bulgar uyruklu Penka Stoanova, Stoyanka Pehlivanova, Indıser Smail'i yakaladı.

Bu kişilerle birlikte 138 muhabbet kuşu ve ile 15 adet Alman kurdu, pincher, Golden Retriever ve Coker cinsi köpek ele geçirildi.

Geçen yıl hayvan kaçakçılığından yakalanan Penka Stoanova ile Stoyanka Pehlivanova'ya ikinci kez aynı suçtan yakalandıkları için 1 milyon 28 bin 160'ar TL, Indeser Smail'e ise 514 bin 80 TL  olmak üzere toplam 2 milyon 570 bin 400 TL para cezası uygulandı.

Geçen yıl hayvan kaçakçılarına 4 milyon 448 bin 633 TL para cezası uygulandığını bildiren yetkililer, Hayvanları Koruma Kanunu kapsamında kaçak olarak yakalanan muhabbet kuşları ve köpeklerin her biri için 3 bin 360 TL ceza uygulandığını bildirdi. 

Yetkililer, ele geçirilen hayvanların Edirne Valiliğince İzzet Arseven Ormanı'nda oluşturulan barınakta bakımlarının yapıldığını ve 21 gün burada karantinada tutulduğunu belirtti.

Karantina sonrası hayvanların ihale yoluyla satışa sunulduğunu vurgulayan yetkililer, kaçakçıların köpek ve kuş gibi hayvanları bavul, çanta ile ceket ve montlarına sararak ülkeye sokmaya çalıştığını söyledi.

Yetkililer, kaçakçıların özellikle Avrupa ülkelerinde ucuz olan fakat Türkiye'de pahalı olan hayvanları kaçak yollarda ülkeye getirmeye çalıştıklarını sözlerine ekledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...