HDP’den “koalisyon” çağrısı

HDP’nin İmralı heyeti adına açıklama yapan Sırrı Süreyya Önder, "topyekün ulusal koalisyon" kurulması çağrısında bulundu.

ntv.com.tr 12.06.2015 - 12:34

HDP’den “koalisyon” çağrısı

HDP’nin İmralı heyetinde yer alan Grup Başkanvekilleri Pervin Buldan ve İdris Baluken ile Sırrı Süreyya Önder açıklama yaptı.

Heyet adına açıklama yapan Sırrı Süreyya Önder, ilk olarak seçim sonuçlarını değerlendirdi.

Önder, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, çözüm sürecinde masayı deviren isim oldu. Seçim sonuçlarıyla birlikte Türkiye halkları o masayı yeniden dört ayağı üzerine koydu” dedi.

"TOPYEKÜN ULUSAL KOALİSYON" ÇAĞRISI

Koalisyon çağrısı yapan HDP Milletvekili Önder, “Topyekün ulusal koalisyon gerçekleştirmeliyiz. Sadece Meclis'e giren partilerle değil, dışarıdan da desteklenen bir koalisyon kurmalıyız. Dışarıdan destekli bir koalisyon, hükümet koalisyonundan daha önemlidir” dedi.

Sırrı Süreyya Önder, İmralı’ya gitmek için Adalet Bakanlığı’na başvuruda bulunduklarını söyledi. Önder, “İmralı'ya gitmek için yanıt bekliyoruz” diye konuştu.

İZLEME HEYETİ

5 Nisan’dan beri hükümetle herhangi bir görüşme yapmadıklarını da vurgulayan Önder, “Oluşturulacak İzleme heyetinin İmralı’ya gitmesi durumunda Öcalan’ın silahsızlanma yönünde kongrenin toplanması için tarih verebileceğini" de ifade etti.

HDP'NİN GÜVENOYU ŞARTI

HDP'li Önder, bir soru üzerine yeni kurulacak hükümet için güvenoyu şartlarının barış olduğunu kaydetti.

YEMİN KRİZİ OLACAK MI?

“HDP’de Kürtçe yemin edecek milletvekili olacak mı?” sorusuna “Hepimizin yemini içtüzüğe uygun olacak” diye yanıt verdi.

Sayfa Yükleniyor...