HDP'den 7 Haziran seçimleri için yeni ittifak

HDP, seçimler öncesi Avrupa'daki Alevi örgütleri ile anlaştı. HDP bu hamlesi ile seçimlere yönelik üçüncü ittifak adımını attı.

Haberler - ntv.com.tr 24.03.2015 - 09:42

HDP'den 7 Haziran seçimleri için yeni ittifak
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş

7 Haziran seçimlerinde % 10'luk barajı geçip geçmeyeceği tartışılan HDP'den yeni bir ittifak hamlesi daha geldi. Bir süredir ve Avrupa 'daki Alevi örgütleri ile 7 Haziran seçimleri için görüşmeler yürüten HDP yeni bir ittifak oluşmasını sağladı.

Buna göre Avrupa ülkelerindeki Alevi derneklerinin çatı örgütü olan Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Genel Başkanı Turgut Öker, HDP listelerinden aday gösterilecek.

'den ise Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri, Alevi Kültür Dernekleri, Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği gibi farklı örgütlerin bir araya gelerek belirleyeceği iki adaya da yine HDP'nin garanti sıralardan yer verilecek. Böylece partinin kendi kadroları ya da diğer ittifaklarından gelenler dışında doğrudan Alevi örgütlerinden gelen 3 ismin TBMM'ye girmesi sağlanacak.

BU ÜÇÜNCÜ İTTİFAK

HDP bu hamlesi ile seçimlere yönelik üçüncü ittifak adımını attı. Bu yöndeki çabalarında ilk olarak Emek Partisi (EMEP) ile anlaşan HDP daha sonra ağırlıklı olarak doğu ve güneydoğuda tabanı bulunan bazı parti ve örgütlerle ittifak açıklamıştı.

Sayfa Yükleniyor...