BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, üç partili, İHA muhabiri ve pilotun bulunduğu helikopter, Kahramanmaraş Çağlayancerit'ten Yozgat Yerköy'e gitmek için Çarşamba günü öğleden sonra havalandı. Helikopterin düştüğünü İHA muhabiri İsmail Güneş, 112 Acil Servis'i arayarak saat 15.55'te bildirdi. Anadolu Ajansı, kazayla ilgili ilk haberlerinde helikopterin Yozgat'ın Yerköy ilçesi yakınlarında düştüğünü duyurdu.

İlişkili Haberler


Helikopterdeki cep telefonlarından ilk sinyal saat 16.22'de alınarak bölge tespiti yapıldı. Helikopterdeki ELT cihazından sinyal alınamadı, 3 telefondan sinyal alınabildi. Ancak alınan sinyaller aynı noktayı işaret etmesine rağmen, bu nokta 1 kilometre eninde, 30 kilometre uzunluğunda bir alanı işaret ediyordu.

Genelkurmay Başkanlığı, olayın duyulmasından 15 dakika sonra askeri birliklerin bölgeye sevk edildiğini duyurdu.

Helikopterin bulunamaması üzerine Türkiye gözünü Kahramanmaraş Göksun ilçesine çevirdi. 2 gün boyunca helikopteri bulmak için birçok noktada arama yapıldı.

İşte saat saat arama yapılan yerler...

ÇARŞAMBA
18.14 Kahramanmaraş Valiliği, Yazıcıoğlu'nu taşıyan helikopterin Berit Dağları Hacıömerli köyü civarında düştüğünü açıkladı. Kazanın ardından yaşanan bilgi kirliliği arasında akşam boyunca arama çalışmaları Berit Dağları'nın 3000 metrelik zirvelerinde sürdürüldü.
20.05 Anadolu Ajansı, helikopterin Tüllüce mevkisinde arandıktan sonra çalışmaların Sisne Köyü çevresine kaydırıldığını duyurdu.
21.17 Anadolu Ajansı, Sinse Köyü çevresiyle birlikte ekiplerin bir kısmının Andırın ilçesine bağlı Geben beldesinde arama yapacağını bildirdi.
22.19 Anadolu Ajansı, Geben beldesindeki aramalardan sonuç alınamadığını ve Göksun ilçesinin Kızılcık yaylasında çalışmaların yoğunlaştığını duyurdu.
23.12 BBP Genel Sekreteri Yalçın Topçu, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na ait görüntüleme ve dinleme tesisinde Göksun-Kurucaova mevkiinden sinyal alındığını söyledi.

PERŞEMBE
00.13 Kahramanmaraş Sivil Savunma İl Müdürü Hüsamettin Bulut, "Kurucaova köyünden bir sinyal alındı. Bazı ekipler oraya kaydırıldı" açıklamasını yaptı.
01.13 Çardak beldesinin güneyindeki dağlık kesimler ile Sisne mezrasının iki kilometre kuzeyindeki dağlık alanda arama yapıldı.
01.50 Arama çalışmaları Göksun ilçesi Kurucuova mevkisindeki 2 kilometrekarelik bir alanda yoğunlaştı.
02.51 Kahramanmaraş Valisi Mehmet Niyazi Tanılır, Berit Dağı'nın batı tarafında yoğunlaşan aramaların karadan sürdüğünü açıkladı.
03.28 Bir arama-kurtarma ekibi Kaman Dağı zirvesine ulaştı, görüş mesafesi sis nedeniyle 1 metreydi.
04.30 Arama faaliyetleri havadan ve karadan yeniden başladı.
11.06 Kurucaova bölgesinde 6 ekip ve Sisne bölgesinde 2 ayrı ekip "yürüyüş kolu" düzeninden vazgeçerek "birleşik kol" düzeninde aramaları sürdürme kararı aldı.
11.34 İçişleri Bakanı Atalay: Helikopterden bir sinyal alınmadığı için nokta yer tespiti yapamıyoruz.
15.07 Kurucaova köyünün kuzeyinde yer alan Deliklitaş ve Kızılören bölgelerindeki çalışmalardan bir sonuç alınamadı. Ekipler, Güney Oluk Tepesi ve çevresine yöneldi.
18.32 Dağlık arazide arama yapan askerler tarafından bulunan metal kutu, helikoptere ait bir parça olabileceği düşüncesiyle Kurucaova köyündeki operasyon merkezine getirildi. Metal kutunun, atmosfere atılan bir meteoroloji balonuna ait olduğu belirlendi.
18.10 Başbakan Erdoğan: Hacıömer bölgesi, Tüllüce Tepe civarı ve Kurucaova bölgesi tarandı.
21.53 Anadolu Ajansı: Ekipler, çalışmalarını Göksun ilçesine bağlı Çardak beldesinin güneyinde kalan dağlık bölge ile Kurucaova köyünün batısındaki dağlık kesimde yoğunlaştı.
23.56 BBP: Partili mühendisler temin ettikleri GPS cihazıyla Ilıca beldesi yakınlarında Hacıbudak mevkiisinde koordinat belirledi.

CUMA
05.45 Genelkurmay Başkanlığı'na ait 2 adet Skorsky helikopter havalandı ancak helikopterler yoğun hava muhalefeti nedeniyle 06.15'te geri döndü.
07.00 Ilıca beldesine bağlı Şahinkaya köyü çevresinde askeri ve sivil ekipler arama çalışmalarına başladı.
10.33 Genelkurmay Başkanlığı'na ait bir Cooger tipi helikopter Süleymanlı bölgesinde uçtu.
11.37 BBP: Sisne çevresindeki Kazdağ ile Yeditekneler, Şahinkaya bölgeleri ve Ilıca, Baydemir ve Tanır beldelerinde geniş arama yapılıyor.
12.45 İçişleri Bakanı Atalay: Dar bir alanda arama çalışmalarını yoğunlaştırdık. Bu bölgenin adını size ilerde açıklarım.
14.40 İçişleri Bakanı Atalay: Döngel köyü Şahinkayası mevkisinde Sisne-Elmalı arasında helikopterin enkazı bulundu.