BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nu Kahramanmaraş'tan Yozgat'a götürürken düşen helikoptere kazanın üzerinden iki gün geçtikten sonra ulaşıldı. Kazanın ardından Ulaştırma Bakanlığı helikopterde 406 MegaHertz'lik (MHz) ELT cihazı bulunduğunu açıkladı ancak cihazdan sinyal alınamadı, yalnızca cep telefonlarından 10 saat süreyle sinyal alınabildi.

İlişkili Haberler


Helikopter kazası polise çarşamba günü saat 15.55'te bildirildi ve helikopterdeki cep telefonlarından ilk sinyal saat 16.22'de alınarak bölge tespiti yapıldı.

Ulaştırma Bakanlığı harekete geçerek, helikopterlerde yer tespitine olanak sağlayan ''ELT'' cihazıyla irtibat kurmaya çalıştı ancak sinyal alınamadı.

Bakanlık, bunun üzerine Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'ndan (BTK) helikopterde bulunanların cep telefonları aracılığıyla yer tespitinin yapılmasını talep etti.

BTK'ya dün saat 16.20'de gelen bu talep üzerine kurum saat 16.22'de bölgede baz istasyonları bulunan Avea ve Turkcell'in kullanıldığı operatöre ait 3 ayrı cep telefonundan ilk sinyalleri aldı. Böylece düşen helikopterin yeri Kahramanmaraş'taki Göksun bölgesi olarak tespit edildi.

Ancak 3 telefondan alınan sinyaller aynı noktayı işaret etmesine rağmen, bu nokta 1 kilometre eninde, 30 kilometre uzunluğunda bir alanı gösteriyordu.

BTK, başlangıçta 3 telefondan sinyal alırken, daha sonra 2 telefonun sinyaline erişilebildi.

Perşembe gecesi saat 02.00'den itibaren de düşen helikopterde bulunan telefonlardan sinyal alınamadı.

MEDAİR: HELİKOPTERDE ELT CİHAZI VAR
Helikopterin sahibi Medair'in bağlı olduğu Esas Holding, helikopter kazasıyla ilgili kriz masası oluşturdu. Kriz masasının başkanı olan Esas Holding İcra Kurulu Üyesi Çağatay Özdoğru, helikopter de ELT cihazının bulunduğunu açıkladı.

Özdoğru, şu açıklamayı yaptı:

"Electronic Location Transmitter (ELT). Bu cihaz helikopterde var. Olmaması diye bir şey mümkün değil. Neden? Çünkü bütün Esas Holding'in üst yönetimi bu helikopterle uçuyor. Ve olmak zorunda. Yalnız bu cihaz çok şiddetli çarpmalarda devreye girer. Dolayısıyla, tahminimiz çok şiddetli bir çarpma olmadı, o yüzden de alet devreye girmedi. Otomobildeki hava yastığı gibi yani. Bir düşme var... Zaten gazeteci arkadaş da yaşıyordu. Dün 16.00-16.30 sularında bir tek ayağında kırık vardı. Helikopterde parçalanma vesaire olduğunu zannetmiyoruz, bir düşüş oldu, ama bir çakılma olmadı diye düşünüyorum."

ELT CİHAZI NEDİR?
Helikopterde bulunan ve ELT adı verilen bir cihazdan sinyal alınması gerekiyor. ELT cihazından sinyal alınamaması, helikopterin şimdiye kadar bulunamamasının en önemli nedeni olarak gösteriliyor.

Yeni nesil ELT olarak adlandırılan acil yer bulma vericisi, dijital sinyal ile birlikte düşen helikopterin çağrı işaret bilgisini de uyduya yolluyor.

Sistem helikopterlerde iki türlü çalışıyor: Ya pilot düşüşten sonra ELT’yi açık duruma getiriyor ya da çarpmanın şiddeti ile ELT otomatik olarak devreye giriyor.

TÜRKİYE'NİN ELT SİSTEMİ ÇALIŞIYOR
Türkiye'nin sahip olduğu ELT sinyaliyle yer tespiti yapan sistemin sorunsuz çalıştığı, içerisinde cihaz bulunan bir uçakla Türkiye, Fransa ve Suudi Arabistan üzerinden teyit edildi.