Her gün 100 km yol gitti, dereceye girdi

ÖSS'de dereceye giren Cemre Polat, 50 kilometre uzaklıktaki Torbalı'dan İzmir'e her gün okul ve dershane için gitti. Dereceye giren öğrencilerin çoğu tıp fakültesi istiyor. İşte Cemre Polat ve diğer şampiyonların hikayeleri...

12.07.2009 - 12:51

Her gün 100 km yol gitti, dereceye girdi

ÖSS'de dereceye giren öğrenciler gazetecilere başarılarını anlattı.

Sözel-1 ve Eşit Ağırlık-1 türünde Türkiye birincisi ve Sayısal-1'de de ikinci olan Mustafa Öztürk, sınavdan çıktıktan sonra dereceye girmeyi beklediğini, bu başarısını da her gün düzenli ders çalışmasına borçlu olduğunu söyledi.

''Hacettepe Tıp Fakültesi'ni tercih edeceğim. Psikiyatrist olmak istiyorum'' diyen Öztürk, felsefe okumak istediğinin ancak ailesinin doktor olmasını istediğini, bu nedenle de ikisinin arasında bir tercih yaptığını belirtti.

Annesi ev hanımı, babası mali müşavir olan ve 3 yıldır dershaneye giden Öztürk, başarısında hem okulunun hem de dershanenin katkısı olduğunu vurguladı. Kayseri Özel Hisarcıklıoğlu Fen Lisesi mezunu Öztürk, hazırlanma sürecinde sosyal hayatını geri plana ittiğini, ağırlıklı olarak ders çalıştığını dile getirdi.

UYURKEN AİLESİ HABER VERDİ
Eşit Ağırlık-2 puan türünde Türkiye 3'üncüsü olan İzmir Atatürk Anadolu Lisesi mezunu Cemre Polat, hukuk fakültesini düşündüğünü ancak tercihini henüz kesinleştirmediğini söyledi.

Polat, sonuçları sabah televizyondan kendisinin uyuduğu bir sırada ailesinin öğrendiğini bildirdi.

Dört yıl boyunca dershaneye devam ettiğini, her gün yaklaşık 50 kilometre uzaklıktaki Torbalı'dan okuluna ve dershaneye geldiğini anlatan Cemre Polat, annesi Nursel'in ev kadını, babası Hakkı'nın öğretmen olduğunu söyledi.

Planlı bir ders programı uyguladığını ifade eden Cemre Polat, şöyle dedi:

"Sabah uyuyordum, ailem televizyon izliyormuş, birden evde aşırı sevinç yükselince kazandığını hissettim ve hemen yanlarına gittim. Sonucu ailemden öğrendim. Beni ilk kutlayan ailem oldu. Torbalı'da oturuyoruz, her gün İzmir'e gidip geldim, zor oldu, sıkıntısını çektim, ama bitti. Hukuk fakültesini düşünüyordum, ama kararımı henüz vermedim. Sonucu hocalarımla, ailemle oturup  değerlendireceğiz. Henüz daha yeni yeni kendime geliyorum, çok heyecanlıyım. Ailemden sonra ilk tebrik eden yengem ve dershane yöneticilerimiz oldu."

İstanbul Çapa Anadolu Öğretmen Lisesi'ni bitiren ve Eşit Ağırlık-2 puan türünde 300 puan alarak Türkiye birincisi olan Erdoğan, sonuçtan dolayı çok mutlu olduğunu ifade ederek, ''Öğretmenlerime, arkadaşlarıma ve aileme bana verdikleri destekten dolayı çok teşekkür ediyorum'' dedi.

Mücahit Erdoğan'ın babası Suat Erdoğan ise 20 yıllık öğretmen olduğunu belirterek, "Bu bir tesadüf değil, yıllardır planlı, programlı bir çalışmanın neticesinde bu başarı geldi.  Başarılarının devam edeceğini ümit ediyorum. Kendisinden çok daha büyük başarılar bekliyoruz" diye konuştu.

ÜNİVERSİTE ADI VERMEDİ AMA TERCİHİ TIP
ÖSS Sayısal-2 puan türünde 300 tam puan alarak Türkiye birincisi olan İzmir Özel Fatih Fen Lisesi öğrencisi Çağatay Ermiş, okulda düzenlenen basın toplantısında konuştu.

Çağatay Ermiş, sınav sonrası soru cevapları kontrol ettikten sonra 2 yanlışı olduğunu tahmin ettiğini, 10-15 sorudan da emin olmadığını, bu nedenle Türkiye birinciliği beklemediğini söyledi.

Ermiş, "Elimden geldiğince çalıştım ama hiçbir zaman hırs yapmadım, çirkinleştirmedim. Yani sadece kendi yaptığıma baktım. Çok kişi çabalıyor ama sonuçta bir tane birinci var, o da bana denk geldi. Hayat devam ediyor, çalışmaya devam edeceğiz'' diye konuştu.

Annesi ve babasının doktor olduğunu belirten Ermiş, ''Şu andaki en büyük hedefim, tıp yönünde. Bilim yapmak, ülkeme faydalı olmak istiyorum. Üniversite adı veremem. Ama özel okulda okumak farklı, daha iyi imkanlar sunuluyor'' dedi.

Çağatay Ermiş, gazetecilerin Doğu ve Güneydoğu'daki illerin başarısının düşük olması ile ilgili soru üzerine, herkesin benzer imkanlardan faydalanması gerektiğini, bu konuda yorum yapmanın haddini aşacağını söyledi.

MANEVİ TARAFI ÇOK, DOKTOR OLACAĞIM
ÖSS Sayısal-1 puan türünde Türkiye birincisi Gülşen Yüksel, Aydın Fen Lisesi'ni yatılı okuyarak bitirdiğini ve doktor olmak istediğini söyledi.

Gülşen Yücel, şöyle devam etti:

"Puanımı hesapladım, ilk 100'e girerim diye düşündüm. Doktor olmak istiyorum. Hacettepe İngilizce Tıp ya da Ege Üniversitesi olabilir. Sınava girecek arkadaşlara tavsiyem, eğer dershane ile hazırlanıyorlarsa konuları dershaneye göre götürsünler. İlerden ya da geriden konu çalışmasınlar."

Gazetecilerin "Neden doktor olmak istiyorsunuz?" diye sorması üzerine Yücel, ''Daha önceki isteğim  mühendislikti. Sonra doktor olmaya karar verdim. Manevi tarafı daha çok. Her türlü para kazanırız ama insanların 'Sağolsun doktor hanım iyi etti' demesi daha önemli'' diye konuştu.

Mali müşavir baba Mustafa Yücel ise kızlarına internet, TV gibi yasaklar koymadıklarını, hangi alanda eğitim alması kararını da kendisine bıraktıklarını ifade etti.

BAŞARISININ SIRRI ETÜD ÇALIŞMASI
Sözel-2 puan türü birincisi Serhat Güzel, başarılı olmak için düzenli bir etüt çalışması ve çevre desteğinin şart olduğunu söyledi. Serhat Güzel, ders çalışmak dışında sadece futbol izlediğini belirtti.

Lise birinci sınıftan itibaren üniversitedeki hedefini belirlediğini ifade eden Güzel, gelecek yıl üniversite sınavına girecek adaylara düzenli etüt çalışması önerdi.

İstanbul Özel Çağ Fatih Fen Lisesi'ni bitiren Güzel, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni tercih edecek.

YDS BİRİNCİSİNDEN EĞİTİM SİSTEMİNE ELEŞTİRİLER
Özel Amerikan Robert Lisesinden mezun olan ÖSS Sözel-1, Eşit Ağırlık-1'de ikinci, YDS-1'de birinci olan Berkay Dertsiz de dereceye girmeyi beklediğini ve tıp fakültesine girmek istediğini söyledi.

Dertsiz, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi ya da Hacettepe Tıp Fakültesi'ni tercih edeceğini belirtti.

180 sorudan 3 yanlış yaptığını belirten Dertsiz, eğitim sistemine ilişkin de şunları söyledi:

"Sistem bozuk ve ezbere dayanıyor. İnsanları eğitimden uzaklaştırıyor. Düşünmeye değil, bilgi edinmeye yönelik bir sistem. Biz kendi kararlarımızı kendimiz vermiyoruz. Bizimle ilgili verilen kararlar arasından tercih yapıyoruz. Ben lise alan seçiminde de öğrencilerin çok sağlıklı tercihler yapabildiğini düşünmüyorum. Maalesef sözel yeteneği yüksek olan insanlar bu eğitim sisteminde başarısız görülüyor. Bu doğru değil."

OKS'DE TÜRKİYE 4'ÜNCÜSÜYDÜ
Sözel-1 ve Eşit Ağırlık-1 puan türlerinde Türkiye ikincisi olan İstanbul Atatürk Fen Lisesi mezunu Ali Can Göksel, bilgisayar mühendisi olmak istediğini söyledi.

Göksel, 2005'te girdiği OKS'de Türkiye 4'üncüsü olduğunu belirterek başarısının sırrını, eksik olduğu alanlardaki konulara daha çok ağırlık vermek olarak açıkladı.

ÖSS'de 6 soruya yanlış cevap verdiğini, özellikle sözel bölümün kötü geçtiğini anlatan Göksel, "Yeni adaylar, en azından lise 3'te çalışmaya başlasınlar. Bilgisayar ve televizyon ile ilgilenmeyi bir saate indirsinler. 'Son 3 ay kala çalışırım' düşüncesini bir kenara bıraksınlar" şeklinde konuştu.

BU KADAR BÜYÜK BİR BAŞARI BEKLEMİYORDUM
Sözel-1 ve eşit ağırlık-1 türünde Türkiye ikincisi olan Semih Uçarı, bu kadar büyük bir başarıyı beklemediğini söyledi.

Okuldaki sınavlarda da başarılı olduğunu ifade eden Uçarı, ''Nasip meselesi işte. Kazandım. Bu kadar büyük bir başarıyı açıkçası beklemiyordum. Bilkent veya Fatih üniversitelerinden birini düşünmekteyim. Bölüm olarak da elektrik elektronik veya bilgisayar mühendisliğini düşünüyorum'' dedi.

SÜRPRİZ ŞAMPİYONLAR
ÖSS Sayısal-2 puan türünde Türkiye ikincisi olan Özel Antalya Fen Lisesi Öğrencisi Anıl Akyel, Mersin Silifke'de tatil yaparken gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Anıl Akyel, sınava derece yapmak için girmediğini, Türkiye ikincisi olmayı beklemediğini belirtti.

Özel Antalya Fen Lisesi birincisi olduğunu ifade eden Akyel, daha önce düzenlenen deneme sınavlarında Türkiye üçüncüsü ve iki kez Antalya birincisi olduğunu söyledi.

Akyel'in hedefi makine veya otomotiv okumak.

ÖSS SÖZ-2 puan türünde Türkiye ikincisi olan Bursa Özel Nilüfer Lisesi öğrencisi İlyas Avcı, gittiği dershanede basın toplantısı yaptı.

Babası cumhuriyet savcısı, annesi öğretmen olan Avcı, elde ettiği dereceden dolayı duyduğu mutluluğu dile getirerek, şunları söyledi:

"Üniversiteye, dershanemin verdiği çalışmalar doğrultusunda hazırlandım. Annem, dün, 'İyi bir şey geliyor mu?' diye sorunca, 'Gelebilir, yarını bekleyelim' dedim. İlk 10'a girmeyi bekliyordum ama ikinci olmak benim için de sürpriz oldu."

Avcı, Fatih Üniversitesi hukuk bölümünü tercih edeceğini belirtti.

BİR TIP TERCİHİ DAHA
Sayısal-2 puan türünde Türkiye ikincisi olan Özel Devran Lisesi mezunu Ömer Yakar da 2,5 yıldır dershaneye gittiğini ve ne yapmak istediğine çok önceden karar verdiğini belirtti.

Hedefinin Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi olduğunu ifade eden Yakar, "Tıp istiyorum, çünkü doktorluk güzel ve geleceği olan bir meslek. Ailem de doktor olmam yönünde beni destekliyor" dedi.

Yakar, şöyle konuştu:

"Derece yapmak için hedef koymuştum. Kendime gerçek hedefler koydum. Dereceye girdiğimi öğrendiğimde ilk olarak kendimi tebrik ettim. Sınavda da çok iyi motive olmuştum. Türkçem çok iyi  değildi, bu nedenle sınavda korkmuştum. Adaylar sınav hakkında bilgi sahibi olsunlar. Hayattan korkarak hiçbir şey başarılamaz."

ALMANCA BİRİNCİSİNİN HEDEFİ HUKUK FAKÜLTESİ
Kıbrıs'ta tatil yapan YDS Almanca birincisi Mertcan İpek'e ise gazeteciler telefonla ulaştı.

Mertcan İpek, "Hukuk eğitimi almak istiyorum. Almanca sınavı beklediğim bir sonuçtu. Galatasaray Üniversitesi için ilk 100'e girmeyi hedefliyordum. Türkiye 16'ncısı oldum. Bu benim

için sürpriz oldu. Bundan sonrasını ailemle bir araya geldiğimde hep birlikte karar vermek istiyorum. Çok mutluyum" diye konuştu.

İpek'in annesi Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Nurcan İpek Çekmeköy'deki evlerinde basın mensuplarına yaptığı açıklamada, oğlunun Kıbrıs'ta tatilde olduğunu belirtti.

Çocuklarının programlı bir şekilde ders çalıştığını anlatan anne İpek, ''Mertcan için çok yoğun bir seneydi, ÖSS'nin yanında okuduğu lisenin yaptığı Abitur sınavına da çalıştı. Almanya'da yüksek okul veya üniversite eğitimini mümkün kılan Abitur sınavında da dereceye girdi. Ben 'istersen ÖSS'ye ağırlık ver' dedim. Ama o ikisini de bırakmadı. Liseyi de birincilikle bitirdi. Çok mutluyuz'' dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...