Herkes onlara, onlar birbirine hayran

Gnarls Barkley’den Danger Mouse ve The Shins grubundan James Mercer’ın yepyeni grubu Broken Bells'in aynı adlı albümü raflarda.

19.04.2010 - 11:36

Herkes onlara, onlar birbirine hayran

Bir James Mercer (Shİns) ve Danger Mouse (Gnarls Barkley) ortak yapımı olan Broken Bells'in aynı adlı albümü Sony Music etiketiyle çıktı. Albümün ilk single’ı “High Road” tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de radyo listelerinde çok kısa sürede 1 numaraya yerleşti.

Danger Mouse (nam-ı diğer Brian Burton) bugüne kadar prodüktör ve sanatçı olarak toplam 11 Grammy adaylığı ve iki Grammy ödülü sahibi olup Esquire Dergisi tarafından 21. Yüzyılın en etkili 75 isminden biri olarak gösterildi ve Beck ve Gorillaz’la da ortak projelerde yer aldı

Grubun diğer üyesi James Mercer ise The Shins grubunun kurucusu, esas adamı ve şarkı yazarı olarak tanınıyor. The Shins 2007’de yayınladıkları “Wincing The Night Away” ile Billboard 200 albüm listesinde #2 numaraya kadar çıkmış ve 2008 yılında “En İyi Alternatif Albüm” dalında Grammy adaylığına hak kazanmıştı.

Uzun zamandır birbirlerinin müziklerine hayranlık duyan ancak 2004 yılında Roskilde Festivalinin kulisinde bir araya gelme fırsatı yakalayan ikilinin müzikal yolları nihayet 2008 Mayıs’ında kesişti ve Broken Bells'in ilk adımları bu dönemde atıldı.

Albümde yer alan şarkıların tamamını yazan ve prodüktörlüğünü üstlenen ikilinin bu “muhteşem” projesi dünyaca ünlü NME ve Q dergileri tarafından da “2010’da Takip Edilmesi Gereken Gruplar” arasında gösteriliyor.

Baştan çıkarıcı müzikler ve provokatif sözlerle bezeli tam 10 şarkının yer aldığı albümde yaylılar dışında tüm enstrümanlar yine bu ikili tarafından ele alınmış.

Albümün ilk single’ı “High Road”un videoklibi ise Radiohead, Raconteurs ve The Killers gibi gruplarlada çalışmış olan Sophie Mueller imzasını taşıyor!

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...