Hindistan Ay'a insan gönderecek

Ülke Hintli bir astronotu Ay'da gezintiye çıkarmak için 1.7 milyar doları gözden çıkardı.

Haberler 24.02.2009 - 12:26

Hindistan Ay'a insan gönderecek

Geçtiğimiz yıl Chandrayaan 1 ile ilk insansız uzay aracını Ay'a yollayan Hindistan, Çin ile girdiği uzay yarışını şimdi de Ay'a insan göndererek devam ettirmeyi hedefliyor.

1,7 milyar dolar bütçe ayrılan projede ABD ve Avrupalı ülkelerin desteğini alan Hindistan, 2015 yılında başlanacak çalışmalarla 2020 yılında ilk Hintli astronotu Ay'ın yüzeyinde yürüyüşe çıkarmayı hedefliyor.

Geçtiğimiz yılın 14 Kasım günü Ay yüzeyini incelemeye göndereyen Hindistan, Chandarayaan 1 görevinin başarıya ulaşması sebebiyle uzay çalışmalarına hız kazandırma kararı aldı. Hindistan, yeni projeyle birlikte uzay teknolojisini geliştirerek atmosferin dışında yapılacak araştırmalarda söz sahibi olmak istiyor.

Hindistan hükümeti, uzay teknolojisini geliştirerek, ayrıca şu an iletişim teknolojilerinin bir kısmından yoksun ülke coğrafyasına, uzaya yerleştireceği uydular vasıtasıyla ulaşmayı hedefliyor. Ülke daha önce ulaşılması güç köylere bu şekilde uzaktan eğitim sistemini getirmiş, yoksul çiftçilere uzaydan elde ettiği görüntülerle ekin arazilerinin haritalarını çıkararak, ekin alanlarını daha verimli kullanabilmeleri için tavsiyeler vermişti.

Sayfa Yükleniyor...