HSYK’dan Adalet Bakanı’na suç duyurusu

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu, yaz kararnamesi toplantısına katılmayan Adalet Bakanı hakkında suç duyurusunda bulundu.

Haberler - NTV Haber 27.08.2010 - 17:40

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Başkanvekili Kadir Özbek katıldığı televizyon programında, Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in hakim ve savcı atama yaz kararnamesinin görüşüldüğü sırada kurul toplantısını terk ederek çalışmaları engellediğini savundu.

Ergenekon hakim ve savcılarıyla ilgili olarak geçen yaz kararnamesinden beri sıkıntılar yaşadıklarını belirten Özbek, Adalet Bakanı’na soruşturmayı yapan kişilerle ilgili dilekçeleri ulaştırdıklarını söyledi.

Özbek, “Hakaretlerle karşılaşıyoruz. 'Yargıçlar devleti' tabirini kullanmak yanlış olur. Bizim yapmak istediğimiz şey, Anayasa’nın bize verdiği idari görevimize, hakim bağımsızlığı esasına göre yürütmek. Biz sadece bunu yapmak istiyoruz. Bu noktada da sürekli kendileriyle çeliştiğimiz, zaman zaman değişik uygulamaları gördüğümüz de oldu” dedi.

HSYK’nın hatta Türk yargısının ideolojik bir görüşü olduğunu belirten Özbek, “Bu görüş Anayasa’mızın ikinci maddesinde yazılı, Atatürk ilkelerine bağlı, demokratik, laik, sosyal, hukuk devletinin gerekleridir. Bizim ideolojimiz bu. Ancak bunun dışında bir beklenti, duruş taraf olma durumu varsa, biz de elbette karşı ideoloji olarak değerlendirmek mümkün” diye konuştu.

Kurulun 7 kişi olmadan toplanamadığına dikkat çeken HSYK Başkanvekili, "Onlar gelmeyince biz de tutanak tutmak zorundaydık. Tutanağımızı tuttuk ve suç duyurumuzu gönderdik" dedi.

Sayfa Yükleniyor...