Cumhuriyet gazetesi operasyonuna ilişkin Hükümet'ten ilk açıklama

Cumhuriyet Gazetesi operasyonuna ilişkin Hükümet'ten bir açıklama geldi. Beştepe'deki Bakanlar Kurulu'nun ardından konuşan Numan Kurtulmuş, soruşturmanın yazarlara değil gazetenin tüzel kişiliğine yönelik olduğunu söyledi.

Haberler - ntv.com.tr 31.10.2016 - 17:25 | Son Güncelleme : 31.10.2016 - 22:49

Cumhuriyet gazetesi operasyonuna ilişkin Hükümet'ten ilk açıklama

Bakanlar Kurulu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.

Toplantıyla ilgili açıklama yapmak üzere Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, kameralar karşısına geçti.

Kurtulmuş'a Cumhuriyet gazetesine yönelik operasyon soruldu. Operasyonun gazetenin yazar kadrosuna yönelik olmadığını söyleyen Kurtulmuş, şunları kaydetti:

"Yenigün Haber ve Yayıncılık Grubu'na, yani Cumhuriyet gazetesine, Cumhuriyet gazetesinin imtiyaz sahibi olan Cumhuriyet Gazetesi Vakfı'na ilişkin 18 Ağustos 2016 tarihinde Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan bir soruşturma var. Dolayısıyla bu, tüzel kişiye açılmış bir soruşturmadır ve bugün itibariyle değil, 18 Ağustos'ta başlatılmış bir soruşturmadır.

30 Ekim tarihi yani dün itibarıyla ise yine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından arama, el koyma ve gözaltı kararları verilmiş, ilgili kişilerle ilgili de bu uygulama bugün itibarıyla başlatılmıştır. Şu anda devam eden, soruşturması önceden başlatılmış olan bir dosya var, devam eden hukuki bir süreç var. Hep beraber bu hukuki süreci izleyeceğiz. Bizim siyaset olarak bu süreçle ilgili 'şöyle ya da böyle olsun.' şeklinde bir söz söylememiz mümkün de değil, doğru da değil. Dolayısıyla biz de sizler gibi süreci izliyoruz. En kısa zamanda sürecin sonucunu hep beraber göreceğiz."

"İADE SÜRECİ HIZLANDI"

Fethullah Gülen'in iadesine yönelik değerlendirmelerde de bulunan Kurtulmuş, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın ABD ziyaretiyle sürecin hızlandığını kaydetti.

ABD'nin Gülen'in iadesi ya da geçici tutuklanmasını istediklerini hatırlatan Hükümet Sözcüsü, "'ye karşı operasyonları yürüten ve 15 Temmuz darbesinin arkasındaki bir numaralı isim olan bu kişi halen bulunduğu yerden, Amerika Birleşik Devletleri'nden kendi networkünü kontrol edebilecek, insanlara mesajlar iletebilecek, meşru Cumhuriyeti Hükümeti'ne ve Türk devletine karşı operasyonları yönlendirebilecek bir imkana sahiptir. Bu imkanın, bu kişinin elinden alınması dostluk gereğidir" diye konuştu.

Adalet Bakanı Bozdağ'ın ziyaretiyle iki ülke adalet bakanları düzeyinde ilk teması sağladığını ve yapılan görüşmelerin oldukça verimli geçtiğini dile getiren Kurtulmuş şöyle devam etti:

"Ümit ediyorum ki bu bir süreç, yani yarın sabah Feto'yu Türkiye'ye iade etmeleri ya da geçici tutuklama kararı vermeleri belki çok kolay görünmüyor ama sürecin hızlandığını ifade etmek isterim. Sayın Bozdağ'ın gezisinin, bu anlamda bu ziyaretin aradaki ilişkileri daha da net bir hale getirdiği ve Feto'nun iadesi ya da geçici tutuklanması sürecini hızlandırdığını ifade edebilirim. Söylenmesi gerekenler hem şifahi olarak Türkiye'nin talepleri olarak ifade edilmiş hem de dosya kendilerine takdim edilerek, bununla ilgili gerekli adımların atılması ricasında bulunulmuştur. 

Ayrıca her düzeyde yaptığımız gibi bir kere daha şu uyarıda da bulunulmuştur; 'Eğer Amerika Birleşik Devletleri'ne, Amerika Birleşik Devletleri'nin meşru hükümetine, devletine karşı herhangi bir terörist, bir eylemde bulunsaydı ve biz o teröristi alıp burada, Çankaya'da, Ankara'da, İstanbul'da bir yerde, şu kadar küsur sene saklasaydık, korusaydık, Amerikan halkı ve yöneticileri ne hissederse biz de bunları hissederiz, Türk halkı da bunları hissediyor.' diyerek, kendilerine gerekli siyasi uyarılar da yapılmıştır. Bu çerçevede ümit ediyorum ki iade ya da geçici tutuklama sürecinde oldukça önemli bir adım atıldı. Bunun gereğini Amerika Birleşik Devletleri'nin yöneticilerinin, hukukçularının, yargı sisteminin yapması gerektiğine inanıyoruz. İnşallah Türkiye'ye bu büyük kabusu yaşatan, 15 Temmuz gecesindeki o karanlık geceyi yaşatan ve ondan sonraki süreçte de boş durmayan örgüt liderinin Türkiye'ye en kısa zamanda iadesi mümkün olur ya da bu iade süreci içerisinde geçici tutuklaması kararı mümkün olur."

"TEK BAŞIMIZA TOPA GİRMEYİZ"

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, kendisine yöneltilen bir soru üzerine başkanlık sistemi tartışmalarına da değindi. 

"Anayasa değişikliğini yapabilmek için diğer partilerin tavırlarının, tarzlarının ne olacağını görmemiz lazım" diyen Kurtulmuş, "Sayın Devlet Bahçeli'nin işin önünü açan bu tartışmaları bir an evvel hızlandırıp, sonuçlandırmak niyetini ortaya koyan beyanları açıktır. Dolayısıyla burada MHP'nin, CHP'nin nasıl tavır takınacağı bizim atacağımız adımların hem kapsamını belirlemek hem takvimini belirlemek bakımından önemlidir. Tek başımıza halledemeyeceğimiz bir işi, tek başımıza halledecekmişiz gibi topa girmeyiz" ifadelerini kullandı.

BAŞKANLIK SİSTEMİ: 330'UN ALTINDA ADIM ATMAYIZ

Kurtulmuş, "Şimdi burada iki tür yol takip edilebilir, birincisi çok kapsamlı bir anayasa değişiklik teklifi, yani bu bir tam manasıyla bir yeni anayasadır. Böyle bir hazırlığımız mevcuttur, tamamlanmıştır" diyerek şöyle devam etti:

"Ayrıca şu anda ihtiyaç olan temel meselelerle ilgili daha dar kapsamlı bir anayasa hazırlık paketi... Bu da hazırlanmıştır, bu da hazırdır. AK Parti'nin önünde iki tane dosyanın, iki tane hazırlığın olduğunu ifade etmek isterim.

330'a ulaşmak için başka partilerin görüşlerini dinleriz. 367'yi bulsak bile millete gideriz. 330'un altında olursa o adım atılmaz. 330'u aştığımız anda düğmeye basar adımı atarız."

Kurtulmuş'un açıklamalarından öne çıkan diğer başlıklar şöyle:

"Güvenlik tedbirleri etkin bir şekilde uygulanacak. 10 bin özel harekatçı ve 5 bin korucu alımı için adım atılacak. Fırat Kalkanı operasyonu 69. gününde. Türkiye hedeflerini birer birer gerçekleştirerek güvenli bölgenin oluşması için adımlarını atmaktadır.

İlgili bütün ülkelerle de diplomasi yürütülüyor. ÖSO destekleniyor ve Türkiye'nin stratejik hedeflerine ulaşmasına çalışılıyor. Münbiç PYD'den temizlenecek, bunun için ÖSO'ya gerekli destek verilecek. 

"HAŞDİ ŞABİ'NİN MUSUL'A GİRMESİ ÖNLENECEK"

Musul operasyonu planlandığı şekilde devam ediyor. Türkiye'nin hassasiyetleri açık ve ortadadır. Türkiye operasyonu yakından takip ediyor. Musul operasyonunda halkın bu işin esası olması ve Musul'un esas statüsünün korunması asıl amaç olmalı. 

Ninova Muhafızları ve peşmerge operasyonunun içindedir. Haşdi Şabi operasyonun içerisinde değildir. Haşdi Şabi'nin Musul'a girmesi önlenecektir.

Türkiye'nin Rakka operasyonuna ilişkin fikri açıktır. Musul operasyonu bittikten sonra, Fırat Kalkanı bittikten sonra yapılması askeri açıdan daha uygun olacaktır. Sahada bir askeri gereklilik var. Türkiye bunu yakinen takip ediyor. Diplomatik temaslarımızı sürdürmeye devam ediyoruz. 

"PKK'NIN ÖNEMLİ BİR İSMİ YAKALANDI"

Sayın İçişleri Bakanımızın yaptığı açıklamada dile getirdiği kişi, ismini tabii kamuoyuna açıklamamız mümkün değil. Önemli bir isim, Türkiye'deki PKK operasyonları açısından. Bu kişinin sorgulamasında çok sayıda bilginin ortaya çıktığını anlıyoruz. Bu bilgiler çerçevesinde güvenlik kuvvetlerimiz de birtakım yönlendirmeleri yapacaktır. Dolayısıyla bu, neleri söylüyor, bunları kamuoyuyla paylaşmak herhalde doğru olmaz ama önemli bir kişi olduğunu ve çok kilit bilgilere sahip olduğunu kamuoyuyla paylaşabiliriz. Ancak bu kişinin sorgulamasıyla Sayın Kışanak'ın yargılanması arasında hiçbir bağlantı yoktur.

İDAM TARTIŞMALARI

İdam tartışması sadece Cumhurbaşkanımız söyledi diye gündeme geldi değil. Bir kalkışmadan bahsediyoruz. Bizler siyasetçiyiz, milletimizin büyük çoğunluğu idamdan bahsediyor. Siyaset kamuoyunun taleplerini yok sayamaz. Sayın Cumhurbaşkanımız da halkın taleplerine göre açıklama yapmıştır. Biz de AK Parti olarak bunları aramızda değerlendiriyoruz. İdam kararının getirilmesi konusunda anayasa değişikliği yapacak güce sahip değiliz. Bir talep var ve bunları değerlendirmek durumunda olan bir siyaset var. Dünyanın birçok ülkesinde idam cezası olduğunu biliyoruz.

İSTİHBARATA TEK ÇATI

İstihbaratın yeniden yapılandırılması çerçevesinde farklı çalışmalar var, zamanı geldiğinde Bakanlar Kurulu ve TBMM'nin gündemine gelecektir. Bu yeniden yapılandırma bir ihtiyaçtır. 

YENİ KHK DÜZENLEMELERİ

AK Parti parlamentoda çoğunluğu itibariyle istediği yasayı çıkarma gücü olmayan bir parti değildir. KHK'lardaki temel amaç etkin süratli ve sonuç alıcı işler yapmaktır. KHK'larla gündeme getirilen birçok konu düzen içerisinde yapılamayacak işlerdir. Buradaki amaç parlamentoyu devre dışı bırakmak değildir. Türkiye olağanüstü süreçten geçiyor."

Sayfa Yükleniyor...