İbrahim Kalın'dan ABD'nin füze saldırısıyla ilgili açıklama

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD’nin Suriye’ye yönelik füze saldırısıyla ilgili olarak, “Esad rejiminin suçlamalarına verilmiş olumlu bir cevap” ifadelerini kullandı.

İbrahim Kalın'dan ABD'nin füze saldırısıyla ilgili açıklama

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD’nin suriye’deki Şayrat Hava Üssü’nü füzelerle vurmasını değerlendirdi.

Yazılı açıklama yapan İbrahim Kalın, "Amerika Birleşik Devletleri tarafından Humus’ta bulunan Şayrat Hava Üssü’ne yönelik bu sabah gerçekleştirilen hava saldırısını, Esed rejiminin savaş suçlarına karşı verilmiş olumlu bir cevap olarak değerlendiriyoruz" ifadesini kullandı.

İdlib'de 4 Nisan Salı günü yaşananların, eli kanlı Esed rejiminin siyasi geçiş sürecini ve ateşkes çabalarını hiçe saydığını yeniden gösterdiğini belirten Kalın, şunları kaydetti:

"Bu tür saldırılardan kaçan 3 milyon mülteciye ev sahipliği yapan olarak bu saldırıyı bir kez daha kınıyoruz.

Şayrat Hava Üssü'nün kullanılamaz hale getirilmesi, sivillere yönelik kimyasal ve konvansiyonel saldırıların cevapsız kalmaması açısından önemli bir adımdır. Benzer katliamların yeniden yaşanmaması için acilen uçuşa yasak bölge ve güvenli bölgenin hayata geçirilmesi gerekmektedir.

Suriye'deki insani krizin sona erdirilmesi adına uluslararası toplumun birlik içinde hareket etmesi önem arzetmektedir."

Sayfa Yükleniyor...