İbrahim Şahin yeni raporuyla tahliye bekliyor

Ergenekon davasının önemli sanıklarından Özel Harekat Dairesi’nin eski başkan vekili İbrahim Şahin, yeni bir ‘bunama’ raporu aldı ve tahliye bekliyor.

İbrahim Şahin yeni raporuyla tahliye bekliyor

Susurluk davasında sanık olan ama ‘hafızasını kaybettiği’ yönünde rapor alıp hapse girmekten kurtulan Özel Harekat Dairesi’nin eski başkan vekili İbrahim Şahin, Ergenekon davasında da ‘bunama ‘ raporu aldı.

Ergenekon davasında tutuklanınca eski raporunu öne süren ancak kabul görmeyen Şahin, ‘bunadığına’ ilişkin mahkemeye defalarca yaptığı itirazın sonunda raporunu aldı ve tahliyesini bekliyor.

Ergenekon soruşturmasının tutuklularından olan Şahin, eski raporunu öne sürerek talep ettiği tahliyenin mahkemece reddedilmesi üzerine, Adalet Bakanlığı'nın talimatıyla yeni bir rapor alabilmek için Şişli Etfal'e gönderildi.

Şahin 6 saat boyunca genel cerrahi, dahiliye, kulak-burun-boğaz, nöroloji ve pskiyatri uzmanlarında muayene edildi. 10 Nisan'da Şahin, demans hastası olduğunu yani bunadığını belgeleyen raporu aldı.

Bu rapora göre Şahin geçmişte yaşanan bir çok şeyi hatırlamıyor. Ergenekon savcılarına ulaşan rapor Şahin'in avukatları tarafından tahliye gerekçesi olarak mahkemeye sunulması bekleniyor.

İBRAHİM ŞAHİN
Özel Harekat Dairesi’nin eski başkan vekili İbrahim Şahin'in adı Susurluk kazasının ardından pek çok kez gündeme geldi.

1997 yılının ocak ayında 14 polisle birlikte hakkında tutuklama kararı verildi. Bu kararın ardından Şahin firar etti. Aranan kişileri yetkili makamlara bildirmemek suçundan hakkında bir dava daha açıldı. Aynı yıl mart ayında teslim oldu ve yargılandı. 7 ay cezaevinde kaldıktan sonra tahliye edildi.

Susurluk davasından yargılandığı sırada trafik kazası geçirdi.

Kazanın ardından Şahin'e travmaya bağlı yakın ve uzak hafıza kaybına uğradığı, hastalığının kalıcı olduğu ve düzelme göstermeyeceği yönünde rapor verildi.

Şahin, bu raporla dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e müracaat etti ve Sezer tarafından affedilerek hapis yatmaktan kurtuldu.

İbrahim Şahin 1999 ve 2007 genel seçimlerinde MHP'den aday adayı olmak istedi ancak bu talebi parti genel başkanı tarafından veto edildi.

Ergenekon soruşturmasının 10. operasyonunda gözaltına alınan Şahin'in evinde ele geçerilen krokiler doğrultusunda Ankara'da kazılar yapıldı ve silahlar bulundu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...