İki PKK’lıya müebbet hapis

Şırnak’ta 2005 yılında bir mağarada eylem hazırlığındayken yakalanan PKK üyesi biri kadın 2 kişi, müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Anadolu Ajansı 10.12.2009 - 15:59

Şırnak'ın İdil ilçesi yakınlarındaki Cehennem Deresi mevkisinde 2005 yılında bir mağarada eylem hazırlığındayken yakalanan PKK üyesi Revzete Ay ile Irak uyruklu Kemal Hüseyin Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada hazır bulundu.

İddia makamı, önceki duruşmada mahkemeye sunduğu mütalaasını tekrarlayarak, sanıkların, devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmaya yönelik eylemlerde bulunma, izinsiz patlayıcı bulundurma, uzun namlulu ruhsatsız silah taşıma suçlarından cezalandırılmasını istedi.

Sanıklar Revzete Ay ve Kemal Hüseyin, son savunmalarında, iddia makamının mütalaasını kabul etmediklerini belirterek, ''Pişmanız, adaletinize sığınıyoruz'' dedi.

Mahkeme heyeti, sanıklar Ay ve Hüseyin'i TCK'ya göre ''devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmaya yönelik eylemlerde bulunma'' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı. Sanıkların duruşmadaki davranışlarını dikkate alan heyet, cezayı müebbet hapse çevirdi. Sanıklar Ay ve Hüseyin, uzun namlulu silah taşıma suçundan da 5'er yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Irak'ın kuzeyindeki PKK kamplarından 2005 yılında eylem yapmak üzere gelen 7 kişilik grup Cehennem Deresi mevkisinde üçe ayrıldı. Sanıklar ''Sozdar'' kod adlı Revzete Ay, ''Dersim'' kod adlı Kemal Hüseyin ve ''Bagog'' kod adlı terör örgütü üyesi bir mağarada, ''güvenlik güçlerine ait zırhlı araca roketli saldırı bu olmazsa İdil ilçesindeki polis lojmanına saldırı, bu da olmazsa Sulak Jandarma Karakoluna yönelik eylem'' yapmayı kararlaştırdı.

Akşam saatlerinde mağaradan çıkan ''Bagog'' kod adlı örgüt üyesi, güvenlik güçlerinin ''teslim ol'' çağrısına el bombası atarak karşılık vermesi üzerine çıkan çatışmada ölü ele geçirildi.

Havanın kararmasını bekleyen sanıklar Ay ve Hüseyin mağaradan kaçmaya çalışırken güvenlik güçleriyle çatıştı. Sanıklardan Hüseyin, askerlerin, ''teslim ol'' çağrısına uyarak silahını bıraktı, Revzete Ay ise üzerinde taşıdığı el bombasının pimini çekerek intihara kalkıştı. Güvenlik güçlerince ikna edilen Ay, el bombasının pimini yerine takarak teslim oldu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...