HDP'li Buldan: İlk kanı Meclis'te döktüler

HDP Grup Başkenvekili Pervin Buldan, İç Güvenlik Paketi'nin görüşülmeleri sırasında çıkan tartışmaya ilişkin,  "İlk kanı Meclis'te döktüler" ifadesini kullandı.

ntv.com.tr 18.02.2015 - 15:35

HDP'li Buldan: İlk kanı Meclis'te döktüler

HDP Grup Başkenvekili Pervin Buldan, İç Güvenlik paketinin görüşmeleri sırasında Meclis'te yaşanan kavgayı değerlendirdi. 

Partisince düzenlenen basın toplantısında konuşan Buldan, "İç Güvenlik Paketi henüz gelmeden ilk kanı Meclis'te döktüler" dedi.

Yasanın amacının kamu güvenliği olmadığını söyleyen Buldan, şu ifadeleri kullandı:

"Bu yurttaşı değil, devleti koruyan darbe yasasıdır. Toplumsal barış yasa çıktığında çok ciddi zarar görecektir. Yasa çıktığında Türkiye 90'lardaki karanlık dönemlere geri dönecek, sokaklar infaz alanlarına dönüşecek. Yeni Ali İsmail Korkmazlar, Berkin Elvan'lar yaşanacaktır.

AKP hükümeti çözüm ve barış sürecini kendi elleriyle sonlandırmanın gayreti içindedir. Amacı barış olan hükümet neden böyle bir ceberrut yasaya ihtiyaç duyar. Hükümet barış konusunda samimi değildir.

Bunlar derin kuşku olan gelişmelerdir. Müzakere için adım atması gerken hükümetin bunları bir yana bırakıp barış karşıtı bir yasa için çalışması, AKP Grubu'nun Genel Kurul'da bizlere karşı linç girişiminde bulunması hükümetin kontrolden çıktığının göstergesidir.

Dün Genel Kurul'da AKP Grup Başkenvekili'nin biz kadın vekillere yönelik hareketleri AKP'nin kontrolden çıktığının göstergesidir. AKP Grup Başkanvekili ile ilgili ne gibi işlemler yapılacağını takip edeceğiz.

AKP'nin şu anda dayandığı tek zemin kalmıştır, o da yolsuzluk ve rant düzenidir. Bu paket hükümeti götürecektir. Biz HDP Grubu olarak paketin yasalaşmaması için elimizden geleni yapacağız.

Türkiye'yi karanlığa sürükleyecek bu paket derhal geri çekilmelidir. Grubumuza yönelik saldırı nedeniyle AKP Grup Başkenvekili olarak derhal işlem başlatılması ve tüm demokratik kamuoyundan özür dilenmesi gerekmektedir. "

BASIN TOPLANTISINA KASKIYLA GELDİ

Pervin Buldan'ın ardından HDP  Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü söz aldı.

Bisikletine binerken kullandığı kaskı da basın toplantısına getiren Kürkçü, dün gece yaşananları anlattı. 

Kürkçü, "Ben bunu daha çok bisikletle giderken başımı korumak için kullanıyordum. Şimdi milletvekillerinden korunmak için kullanmam gerektiğini düşünüyorum. Bundan sonra bu teçhizatla Meclis'e gelip gideceğim" diye konuştu. 

Bahçekapılı'nın HDP'nin söz hakkını verdiği AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş'ın, kürsüye giden Buldan ve Tuncel'i darp ederek, kendisine yol açtığını öne süren Kürkçü, "Onu izleyen diğer AKP milletvekillerinin bir anda kürsüye hücum etmeleri sonucu arkadaşlarımıza yardım etmek zorunda kaldık. Sebahat Tuncel'e yönelen yumruğu savuşturmak için yanına gittiğimde, ona isabet etmeyen yumruk benim başıma geldi" dedi.

AK Parti İstanbul Milletvekili Oktay Saral'ın gece boyunca bütün milletvekillerine her yerde ve her biçimde saldırdığına tanık olduğunu dile getiren Kürkçü, CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu'ya, CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal'a ve HDP Bitlis Milletvekili Hüsamettin Zenderlioğlu'na Saral'ın saldırdığını öne sürdü. Kürkçü, muhalefet milletvekillerine yaralayıcı nesnelerle saldırma güdüsünün düşünülmesi gerektiğini belirterek, "Birkaç sıyrıkla bu saldırıyı atlatmış olabilirim ama bu tür saldırılarda kime ne olacağını kimse önceden bilemez. Belki Musa Çam daha ağır bir olayla yüzleşebilirdi. Tokmak Aykut Erdoğdu'nun şakağına gelse ne olurdu bilemiyorum" dedi.

Sayfa Yükleniyor...