"İlk tamamlananlar arasında yer alacak"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplam yatırım bedeli 9 milyar doları bulan İstanbul-Bursa-İzmir Otoyolu'nun, Türkiye'nin 2023 projeleri içinde ilk tamamlananlar arasında yer alacağını bildirdi.

Haberler - Anadolu Ajansı 21.04.2016 - 22:00

"İlk tamamlananlar arasında yer alacak"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü son tabliye yerleştirme ve İstanbul-Bursa-İzmir Otoyolu Altınova-Gemlik Otoyol kesimi açılış töreninde konuştu.

Açılışını yaptıkları İstanbul-Bursa-İzmir Otoyolu'nun 40 kilometrelik Altınova-Gemlik bölümünün, ülkeye, millete, özellikle de Yalovalılara hayırlı olmasını dileyen Erdoğan, bu projenin hayata geçmesinde emeği bulunan Başbakan Ahmet Davutoğlu, bakanlar, yüklenici firmalar, mimar, mühendis ve işçilerle tüm finansör firmalara teşekkür etti.

Son tabliyesinin vidalarını sıktıkları İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü'nün devamı olan otoyolun, 9 milyar dolarlık bir proje olan İstanbul-İzmir Otoyolu'nun hizmete giren ilk bölümünü oluşturduğunu aktaran Erdoğan, bu yıl içinde 20 kilometrelik İzmir-Kemalpaşa bölümü de hizmete girecek otoyolun tamamının 2018'de açılmasının planlandığını kaydetti.

"HEPSİ ARTIK TARİH"

Erdoğan, toplam yatırım bedeli 9 milyar doları bulan bu otoyolun, 'nin 2023 projeleri içinde ilk tamamlananlar arasında yer alacağını vurgulayarak, konuşmasını şöyle sürdürdü: 

"Bu otoyol sadece İstanbul ve İzmir'in değil, aynı zamanda Kocaeli'nin, Yalova'nın, Bursa'nın, Balıkesir'in ve Manisa'nın otoyoludur. Daha doğru bir ifadeyle bu otoyol tüm Türkiye'nin otoyoludur. Neden? Trakya tarafından Edirne-Kınalı İstanbul Otoyolu ile Ege tarafından İzmir-Aydın Otoyolu ile Marmara tarafından İstanbul-Ankara Otoyolu ile birleşen bu proje, Türkiye'nin tüm önemli akslarıyla buluşuyor. Sadece şu açılışını gerçekleştirmekte olduğumuz 40 kilometrelik bölüm ve son tabliyesinin şu anda vidalarını sıktığımız, önümüzdeki ayın sonunda hizmete girmesi planlanan Körfez Geçişi Asma Köprüsü dahi bu bölgenin ulaşımında çok önemli rahatlama sağlayacak. Az önce Başbakanımızın ifade ettiği gibi, acaba buradan kaç dakikada değil, ne kadar, zamanlama olarak kaç saatte geçeceğiz? Bayramlarda falan buralardaki kuyrukları hatırlıyorsunuz değil mi? Artık böyle bir şey olacak mı? Hepsi artık tarih. Şimdi Gebze'den, Gemlik'e kadar olan 13 kilometrelik kesim de yine önümüzdeki ayın sonunda açılacak."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Altınova-Gemlik Otoyolu'nun, bu güzergahta hala 50 dakika olan ulaşım süresini 20 dakikaya düşüreceğini belirterek, İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü de Körfez'in etrafında yoğun zamanlarda, 1 ila 1,5 saati bulan ulaşım süresini 6 dakikaya indireceğini anlattı.

Erdoğan, "'Vakit nakittir' demiş büyüklerimiz. İşte buyrun, ekonomi bu, ekonomiden anlamak bu. Bütün yatırımlarla beraber vakti nakde dönüştürüyoruz. Böylece eskiden 2-2,5 saatte giden bir araç aynı mesafeyi yarım saatten daha kısa sürede katetmiş olacak." diye konuştu. 

Sayfa Yükleniyor...