Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, ‘Silahlar miadını doldurdu’ açıklaması pahalıya patladı. İmralı’da ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasını çeken Abdullah Öcalan’ın büyük tepkisine neden olan açıklamadan sonra “eş başkanlık” sistemi gündeme geldi. Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Hafize İpek, Osman Baydemir’e ‘Başkan vekili’ oldu.

Bazı çevreler tarafından ‘Baydemir’in yetkilerinin tırpanlanması’ olarak değerlendirilen operasyon ile daha önce ‘Başkan vekili’ olarak görev yapan avukat Metin Kılavuz görevden ayrıldı.

Vatan gazetesinin haberine göre önceki gün göreve başlayan ve Baydemir ile 11 köye su verilmesi ile ilgili temel atma törenine katılan Hafize İpek, Diyarbakır Büyükşehir Belediye’sinin ilk kadın başkan vekili oldu.

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, belediyelerdeki ‘eş başkanlık sisteminin’ Diyarbakır Belediyesi ve Baydemir’e özgü olmadığını belirterek, şunları söyledi: “Bu sistem, birçok belediyede hayata geçilmeye başlanmıştır. Son tartışmalardan bağımsız, daha önce alınmış bir karardır. Uygulanması çok önceden başlamıştır. Dolayısıyla bu kesinlikle iddia edildiği şekilde belediye başkanımıza yönelik, partimizin bir yaptırımından öte ilkesel bir tutumuz gereğidir.

Kadın belediye başkanı olan yerlerde erkek, erkek belediye başkanı olan yerler de de kadın vekil sistemiyle eş başkanlık sistemini oturtuyoruz. Genel merkezimizde il ve ilçe teşkilatlarımızda her yerde eş başkanlık sistemini oturtuyoruz. Bu da bu şekilde anlaşılmalıdır. Bunun dışındaki anlaşılmalara tamamiyle spekülasyon ve yıpratmaya yöneliktir.”