İncirlik Üssü ile ilgili yeni karar

Ortadoğu'da gerilim artarken Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) kritik bir karar aldı. Adana İncirlik'te bulunan 10. Tanker Üs Komutanlığı (İncirlik Üssü), 10. Ana Jet Üs Komutanlığı oldu. Yeni oluşturulan İncirlik Ana Jet Üs Komutanlığı'nın görev sahası Türkiye'nin güney sınırları ve Doğu Akdeniz olacak. Alınan kararın ardından İncirlik'te yeni F-16 filoları oluşturulacak.

İncirlik Üssü ile ilgili yeni karar

Özden Erkuş / NTV Ankara

Milli Savunma Bakanlığı (), yeni bir ana jet üs komutanlığı kurulduğunu açıkladı.

MSB Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk, "İncirlik/’da bulunan 10. Tanker Üs Komutanlığı'nın ismi Hava Kuvvetlerimizin ihtiyaçları doğrultusunda '10. Ana Jet Üs Komutanlığı' olarak değiştirilmiştir." açıklamasını yaptı.

İncirlik, bundan böyle Muharip Uçak filolarının konuşlandığı bir üs olarak görev yapacak.

İsim ve görev değişikliği kararı Ortadoğu'da başta Filistin-İsrail, İsrail-İran çatışmalarının yoğunlaştığı dönemde yapıldı.

NTV'nin edindiği bilgilere göre, bölge genelindeki risk ve tehdit analizlerinin ardından Ana Jet Üs Komutanlığı'na dönüştürülen İncirlik, 'nin Güney sınırları ve Doğu Akdeniz'i içine alan bölgede faaliyet gösterecek.

İncirlik Üssü ile ilgili yeni karar - 1

İncirlik Ana Jet Üs Komutanlığı'nda diğer üslerden kaydırılacak F-16 filoları görev yapacak.

İncirlik, ihtiyaç halinde Irak ve Suriye'nin kuzeyine dönük hava harekatlarında kullanılan Diyarbakır ve Malatya'daki ana jet üs komutanlıklarına destek verecek.

Edinilen bilgilere göre, iki anlaşma uyarınca ABD tarafından da kullanılan İncirlik bu özelliğini korumaya devam edecek.

Öte yandan kararın Türk Hava Kuvvetleri'nin önümüzdeki yıllarda artacak savaş uçağı sayısı göz önüne alınarak verildiği de belirtiliyor.

NTV'ye bilgi veren kaynaklar, ABD'den alınan F-16'lar, görüşmeleri devam eden Eurofighter'larla oluşturulacak filolar için yer açıldığına da vurgu yaptı.

İncirlik Üssü ile ilgili yeni karar - 2

İNCİRLİK'TEKİ ABD SAVAŞ UÇAKLARI

Öte yandan  kaynakları, İncirlik'te görüntülenen ve nükleer mühimmat taşıyabilen Amerikan bombardıman uçaklarına ilişkin de bilgi verdi.

Uçakların İsrail-İran gerginliği öncesinde planlanan havadan yakıt ikmali eğitimi için İncirlik'e geldiğini vurgulayan kaynaklar, "B-1B tipi uçaklar 17 Nisan'da ülkemizden ayrıldılar." ifadesini kullandı.

KÜRECİK RADARI TARTIŞMALARI

Bakanlık kaynakları, İran'ın misillemesi sırasında Kürecik'teki radardan alınan verilerin İsrail ile paylaşıldığı iddialarını da yalanladı.

Kaynaklar, radar verilerinin sadece NATO üyesi ülkeleriyle paylaşıldığını söyledi.

TERÖRLE MÜCADELE OPERASYONLARI

MSB, son 2 haftada Irak ve Suriye'de 75 terörist etkisiz hale getirildiğini de bildirdi.

"PENÇE-KİLİT'TE KİLİT BU YAZ KAPANACAK"

MSB kaynakları, Irak'ın kuzeyine dönük yeni harekat için de "Pençe-Kilit'te kilit bu yaz kapanacak." ifadesini kullandı.

NTV’yi sosyal medyadan takip edin

Twitter Facebook

Sayfa Yükleniyor...