Başbakan Yıldırım'dan referandum açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın anayasa değişikliği kanununu onaylamasının ardından konuşan Başbakan Yıldırım, "İnşallah referandum 16 Nisan'da yapılacak" dedi.

Haberler - NTV Haber 10.02.2017 - 14:59 | Son Güncelleme : 10.02.2017 - 15:25

Başbakan Yıldırım'dan referandum açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın anayasa değişikliği kanununu onaylamasıyla referandum süreci başladı.

Başbakan Binali Yıldırım'dan referandum tarihine ilişkin bir açıklama geldi.

Nevşehir'de kıldığı cuma namazının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yıldırım, "Cumhurbaşkanımız anayasa değişikliğini onayladı, dolayısıyla artık halk oylaması, diğer adıyla referandumun tarihi de netleşti" dedi.

Yıldırım, "İnşallah 16 Nisan tarihinde referandum yapılacak. Meclisimizin hallettiği, Cumhurbaşkanımızın imzaladığı bu değişiklik vatandaşlarımız tarafından da nihai tasdiki yapılacak, onay verilecek. Ve böylece yürürlüğe girmiş olacak. Memleketimizin milletimizin geleceği için güzel bir adım atıldığını düşünüyoruz. Artık, söz ve karar da milletin" diye konuştu.

"TERÖRİST DE AYNISINI SÖYLÜYOR"

Anayasa değişikliğine yönelik eleştirilere de tepki gösteren Başbakan, "Bu anayasa değişirse bölünecekmiş . Hadi oradan. Teröristler de aynısını söylüyor, PKK aynısını söylüyor, FETÖ, ahir zaman şeytanı da aynısını söylüyor. Türkiye'nin birliğinin, beraberliğinin teminatı Acıgöl'dür. Tek millet, tek bayrak, tek vatan. İşte bu kadar. Esas olan budur, gerisi angarya" ifadelerini kullandı.

"PUTİN ÜZÜNTÜSÜNÜ DİLE GETİRDİ"

Rus uçaklarının kazara El Bab'daki TSK unsurlarını vurması sonucu 3 askerin şehit olmasına da değinen Yıldırım, şunları söyledi:

"Kremlin'in açıklamaları dün karşılıklı yapıldı. Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Putin görüştüler. Bunun bir kaza olduğunu, duydukları üzüntüyü en açık şekilde ifade ettiler. Bundan sonra benzer kazaların yaşanmaması için gerekli koordinasyon, birlikte çalışmak için de her türlü tedbir alınacak. Şehitlerimize Allah'tan rahmet, gazilerimize acil şifalar diliyoruz."

Sayfa Yükleniyor...