Alman asıllı Türk vatandaşı Aniş D, Almanya'da uluslararası telefon görüşmeleri şirketi işleten (Call Center) ve Türkiye'de de bayileri olan Alman iş adamı Sylvio N'yi bayilik açmak üzere görüşmede bulunmak üzere İstanbul'a davet etti.

Geçen hafta İstanbul'a gelen ve Mecidiyeköy'de bir restoranda buluşan Sylvio N. ile Aniş D, bir süre iş görüşmesi yaptıktan sonra Alman iş adamını oteline bırakmak üzere aracıyla Kadıköy'e doğru yola çıktı. 

Aniş D, Altunizade'de aracın bozulduğunu belirterek, otomobili yol kenarına park etti. Bu sırada ortaya çıkan D'nin suç ortağı olduğu iddia edilen 4 kişi, iş adamı Sylvio N'yi kaçırarak Maltepe'de bir eve götürdü. 

Burada Alman iş adamına 150 bin TL'lik senet imzalatan şüpheliler, banka hesaplarına 6 bin Euro havale yaptırdıktan sonra Sylvio N'yi serbest bıraktı. 

Serbest bırakılan Sylvio N, durumu Almanya'daki Türk asıllı eşi Sibel N'ye anlattı. Sibel N. de eşinin kaçırıldığını İstanbul polisine telefonla bildirdi. 

Bunun üzerine şüpheliler hakkında geniş çaplı teknik ve fiziki çalışma başlatan İstanbul Asayiş Şube Müdürlüğü Gasp Büro Amirliği ekipleri, konuyla ilgili önceki gün Zeytinburnu'nda bir banka şubesinden hesaba yatırılan parayı çekmeye gelen suç örgütünün elebaşı konumundaki Mehmet T'yi gözaltına aldı. 

Mehmet T'nin sorgusunun ardından belirlenen adreslere eş zamanlı operasyon düzenleyen polis, suç örgütü üyesi olduğu belirtilen Alman asıllı Türk vatandaşı Aniş D, Muharrem Ç, Murat A. ve Vedat K'yı da yakaladı. 

Polisteki işlemleri tamamlanan 5 kişi, daha sonra adliyeye sevk edildi.